top of page
TOM_1651.jpg

יושיבה ג'ונס עם הבת סול. היא הדוגמנית הראשונה שהתפרסמה בגדול מקהילת העבריים בדימונה

שמלה: הלגה עיצובים, כיכר המדינה

יש לי סיי

"מדברים הרבה על פרשת שי אביטל והניצול המיני, אבל לא מדברים מספיק על היחס לשחורים כאן". הדוגמנית יושיבה ג'ונס (28) תוקפת את הגזענות בישראל ודורשת הכרה בכך שהטרנד הטבעוני הגיע מקהילת העברים בדימונה, שאליה היא משתייכת. עניין של כבוד 

נדב ביראן / צילום: תום עמוס / סטיילינג: קובי בן יהודה

ע. סטיילינג: ספיר פז / איפור: שלי גפני / שיער: אושר סעדון / לוקיישן: סביון סטודיו 

 ג'ונס בקמפיינים לגוצ'י לפקטורי 54 ולרשת הודיס (צילום: שי יחזקאל, עידו איזק)

הפתיחה הייתה סוערת. חברות הפרסום אהבו את המראה של ג'ונס ואת הבשורה המרעננת שהביאה עימה, והקמפיינים הגיעו בצרורות

WhatsApp Image 2021-11-08 at 10.22.59.jpeg

 ג'ונס עם בן הזוג אבישחר ג'קסון ועם הבת איילן (צילום: מהארכיון הפרטי)

דוגמנות היא מקצוע לא קל, כפי שיעידו, למשל, המתלוננות בפרשת שי אביטל. ואולם, להיות דוגמנית שחורה במדינה שבה הגזענות נוכחת ומרימה ראש מעת לעת זה קשה אף יותר, ואם תוסיפו לזה גם חברות בקהילה שמועמדת לגירוש מהארץ תבינו כמה מורכבים החיים של יושיבה ג'ונס, דוגמנית שחורה מקהילת העבריים בדימונה, המיוצגת על ידי סוכנות יולי.


ג'ונס, בת 28, נשואה לאבישחר ג'קסון, זמר ופריפורמר, בן זוגה ב־11 השנים האחרונות. הם נישאו לפני ארבע שנים ושנה לאחר מכן הפכו להורים של איילין, בת ה־3. בהמשך הצטרפה גם סול, תינוקת בת שלושה חודשים. ג'ונס נכנסה לעולם הדוגמנות רק בגיל 21 - קשישה במונחים של עולם הזוהר - ומייד הפכה לסנסציה בזכות הלוק המיוחד והעובדה שהיא הדוגמנית הראשונה שהתפרסמה בגדול מקהילת העבריים בדימונה. 


הפתיחה הייתה סוערת. חברות הפרסום אהבו את המראה של ג'ונס ואת הבשורה המרעננת שהביאה עימה והקמפיינים הגיעו בצרורות. בין השאר כיכבה בקמפיין של חברת רנואר, פקטורי 54, הודיס וקסטרו, והובילה לבדה את הקמפיין של twentyfourseven. בנוסף, צעדה על המסלולים של דודו בר אור, עידן לרוס, דורין פרנקפורט ופנדורה.


היא גדלה בקהילה סגורה ושמרנית. בריאיון שקיימה בעבר סיפרה על החוקים הנוקשים שהיו בקהילה: "שמרנו שבת, הקפדנו על טבעונות והתלבשנו צנוע בלי לחשוף זרועות ורגליים. היה אסור לנו גם לחבר תוספות שיער או להתאפר. מחוץ לבית עקפנו מדי פעם את ההגבלות ויצאנו למועדון או הלכנו לשתות, אבל אף פעם לא רציתי לפתוח את זה מול ההורים או להתמרד בגלוי כדי לא להביך אותם. אמרו לנו שאם נעשן סיגריה או נשתה בירה נמות".


לאור זאת, מתבקש לשאול האם הבחירה שלה בדוגמנות היא סוג של מרד. "לא, זה לא מרד", היא מסבירה. "זה קרה לגמרי במקרה. אחרי שהשתחררתי מהצבא עבדתי בעבודה מועדפת בים המלח. יום אחד ראיתי מודעה של TLV MODELS שמזמינה צעירות לדגמן. נראה לי מעניין ללכת לזה. הגעתי למקום ומייד קיבלו אותי. הייתי שם שנה ואז עברתי לסוכנות יולי. מאז אני שם ואני מאוד נהנית מהעבודה הזאת".

המשפחה שלך גם נהנית מהעבודה שלך? 
"אמא שלי מאוד תומכת. היא אמרה לי שבכל דבר שאבחר היא תהיה איתי. אבא שלי לא בתמונה. הוא עזב את ישראל כשהייתי תינוקת וחזר לארצות הברית". 
המחסור בדמות אב לא נמשך זמן רב. אמה התחתנה מחדש וליושיבה יש עוד חמישה אחים משתי מערכות הנישואים. היא סיימה 12 שנות לימוד בבית ספר אחווה בעיר והתגייסה לצבא מתוך רצון להיות חלק מהחברה ולתרום את חלקה. "מאוד נהניתי בצבא", היא מספרת. "זה עזר לי להיפתח לארץ ולעולם. באתי מקהילה סגורה של 3,000 איש בסך הכל ופתאום ראיתי אנשים מכל הארץ ומכל העדות והמעמדות". 
התפקיד שעשית בצבא לא היה מרשים במיוחד. בלי לזלזל, עם היכולות שלך היה מצופה שתעשי יותר מתיקון קסדות בחיל קשר. אולי היית צריכה בכלל להשתמט כמו בר רפאלי?
"נכון, יכולתי לעשות משהו יותר מועיל ובכל זאת אני שמחה שעשיתי צבא כי זו המדינה שלנו ואי אפשר רק לקחת ולא לתת".

שני ליטרים מים ביום

האמירה "זו המדינה שלנו" יכולה להישמע תמוהה מעט על רקע העובדה שעשרות מחברי קהילת העבריים התבשרו השנה כי עליהם לעזוב את ישראל. "אני לא מבינה למה רוצים לגרש את האנשים האלה שנולדו פה ומכירים רק את המקום הזה", אומרת ג'ונס, שהצהירה בעבר: "למרות שלא אשמור על כל החוקים של הקהילה תמיד אהיה חלק ממנה".
"היינו ותמיד נהיה חלק בלתי נפרד מעם ישראל", היא אומרת. "תרמנו המון למדינה. לא רק בצבא, אלא גם לחברה, באורח החיים הטבעוני. העובדה שכל כך הרבה ישראלים בחרו בטבעונות היא בזכותנו. אנחנו הבאנו לכאן את אורח החיים הזה לפני כמה עשרות שנים". 
יכול להיות שלא רוצים אתכם כאן מפני שאתם שחורים? את מרגישה שיש גזענות במדינה?
"ברור. אנחנו נתקלים בכל מיני סיטואציות כל הזמן. היה סרטון שהופץ ברשתות החברתיות, שבו רואים רב שאומר על סטפן לגר ש'בשרו בשר חמורים'. מה זה אם לא גזענות? ראינו גם את המעצב הידוע שבעט בדלי של עובדת הניקיון השחורה".
ולמרות הגזענות את רוצה לחיות פה?
"ברור. זה הבית שלי. אני לא אלך, אבל אני רוצה שיהיה שינוי, שיתייחסו אלינו כשווים. בשנת 2021 לא צריכים להסתכל על אדם אחרת בגלל העור שלו. זה הדבר שהייתי רוצה להעלות לשיח כאן. מדברים הרבה על פרשת שי אביטל והניצול המיני, אבל לא מדברים מספיק על היחס לשחורים כאן".
אם הזכרת את שי אביטל. את חווית ניצול מיני בתעשייה הזו?
"אני לא הרגשתי הטרדה על הבשר שלי, אבל אני בהחלט יכולה להבין למה מדברים על הסכנות במקצוע הזה. מי שרוצה להיכנס לזה חייבת משפחה תומכת או חבר שילווה אותה וישמור עליה".

אוברול ישראל וטומי טופיקי כובע ונעליים הלגה עיצובים, כיכר המדינה
(צילום: תום עמוס)

TOM_0980.jpg

מכנסיים הלגה עיצובים, כיכר המדינה 
(צילום: תום עמוס)

סביב הטקס האחרון של מלכת היופי של ישראל התעורר שיח אלים למדי ברשתות החברתיות שקרא למארגנים לבטל את הטקס שלטענת המתנגדים מחפיץ את הנשים. ג'ונס לא מופתעת מהשיח, ואף על פי שיופי הוא הפרנסה שלה היא דווקא בעד ביטול התחרות. "אין מקום לטקס כזה יותר", היא אומרת. "אני לא הייתי הולכת לטקס כזה ובכל מקרה לא הייתי צריכה את זה כקרש קפיצה".
ג'ונס עדיין לא פרצה בעולם, אבל היא משוכנעת שהשנה זה יקרה. "אני מאוד רוצה לעשות קמפיינים בחו"ל ואני עושה כל מאמץ שזה יקרה", היא אומרת. "אני יודעת שיש לי עוד עבודה לעשות ואולי זו הסיבה שזה עוד לא קרה".
את מכינה את עצמך לשאלות שישאלו אותך על ישראל ועל היחס שלנו לפלסטינים? במלים אחרות, את מוכנה לתפקיד 
של "השגרירה"?

"אני בהחלט מוכנה לייצג את ישראל בכבוד. אני חושבת שיש פה הרבה דברים שצריך לעבוד עליהם, אבל זה בכל זאת מקום טוב לחיות בו".
דוגמנות זה מקצוע עם חיי מדף קצרים ואת גם התחלת מאוחר יחסית. את כבר מכינה את עצמך לקריירה הבאה?
"כן, בהחלט. אני רוצה להיות נטורופתית. יש לי את הרקע הזה מהקהילה אז אפשר לומר שזה זורם אצלי בדם. אני רוצה לעודד אנשים לאכול נכון יותר ובריא יותר".
איזה טיפ את יכולה לתת לי כדי לשמור על עור הפנים?
"לשתות לפחות שני ליטרים מים ביום ולהוריד את הסוכר. להשתדל להימנע מאכילת בשר. אני לא מהטבעוניים הרדיקלים. אם מישהו רוצה לאכול בשר פעם בשבוע, כמו מיטלס מאנדיי, אני לא אמנע את זה ממנו. בכל דבר צריך איזון".
אם מדברים על איזון במושגים של אוכל, אי אפשר שלא לקבל מיושיבה התייחסות לפרשת קארין באומן, הדוגמנית שהפכה לאנורקסית ונלחמת כיום על חייה. "זה נורא", היא אומרת. "זה קרה כי במשך שנים כל הסוכנים חיפשו דוגמניות רזות מאוד, אבל בשנים האחרונות זה משתנה. כולן מקבלות במה וזה יותר טוב".
אף פעם לא שמעת את המשפט "אם תורידי שני ק"ג תקבלי יותר עבודה"?
"לא. אף פעם לא שמעתי דבר כזה, תודה לאל. זה כנראה אומר שתמיד שמרתי על אורח חיים בריא".

שליפות של יפות 
ארבע שאלות בסיסיות, יושיבה ג'ונס אחת 

פוטושופ – בעד או נגד?
"כן, אבל רק בקמפיינים. לא בתמונות שמעלים באינסטגרם".
מי המודל שלך?
"בר רפאלי. היא דוגלת באורח חיים בריא".
הבת שלך רוצה להיות דוגמנית: בעד או נגד?
"תלוי. אם זה משהו שהיא רוצה לעשות ויש לה אותי אז כן".
שכל או יופי?
"שכל. יופי חולף. שכל תמיד נשאר". 

(צילום: תום עמוס)

(צילום: תום עמוס)

bottom of page