top of page

כתבה

באבו אבואה

בגיל 22, אדווה אבואה ממש לא ראתה את זה בא. היא שקעה בדיכאון עמוק, שתתה בלי סוף, לקחה המון סמים וניסתה להתאבד. היום, כשהיא השם הכי חם בעולם, היא גם שואפת לתקן אותו בעזרת ניסיון חייה. סיפור גבורה יפהפה.

פלורה צפובסקי

GettyImages-919105884.jpg
כשלעולם האופנה נודע שהעורך השחור אדוארד אנינפול יירש את אימפריית "ווג" הבריטי מקודמתו הוותיקה אלכסנדרה שולמן, הציפייה לגיליון הראשון בניצוחו שברה שיאים של מתח. בדצמבר 2017 הופיע הגיליון המיוחל על המדפים, ועל שערו הדוגמנית והאקטיביסטית אדווה אבואה. הבחירה באבואה בת ה-25 לא הייתה מקרית: עם כניסתו לתפקיד, אחרי שנים של לחשושים על "ווג" בריטי לבן מדי, אליטיסטי מדי, שאף אנינפול להראות לתעשייה שיש לו סדר עדיפויות אחר. הדוגמנית הלוהטת, שאמה בריטית ואביה מגאנה, היא נערת הפוסטר של הרבה מהנושאים שעולם האופנה המעודכן והמשופר אוהב לדבר עליהם: קבלת האחר, העצמה נשית, פתיחות וכו'. יש לה גם חשבון אינסטגרם מסחרר, רקורד מרשים כפעילה לזכויות נשים ובאופן כללי היא סוג של קייט מוס חדשה: הצלחה מסחרית ומורדת באשה אחת.
חמושה בנמשים ובשיער קצר, אבואה היא נערת השעה. אף על פי שהתגלתה עוד בגיל 16 וצעדה על המסלול לראשונה בשנת 2011, שנת הפריצה שלה הייתה 2017, שבה קרו לה כמה דברים חשובים, בזה אחר זה. תחרות ה-Fashion Awards הבינלאומית הכריזה על אבואה כדוגמנית השנה - תואר שהתמודדו עליו גם בתה של סינדי קרופורד, קאיה גרבר, והאחיות בלה וג'יג'י חדיד. "ווג" האמריקאי הקדים את "ווג" הבריטי ושם אותה על השער עם האחיות חדיד, שכנראה אי אפשר בלעדיהן, וקנדל ג'נר. מגזין "GQ" הבריטי, שמקבילו האמריקאי בחר בגל גדות לתואר נערת השנה, הכריז עליה כעל אשת השנה שלו. "היא בדיוק מה שעולם האופנה צריך עכשיו, פנים יפות שהן הכל מפנים יפות", הכריזו העורכים.
כמו כן נבחרה אבואה להיות הפנים של מותג העל הבריטי ברברי - ולא סתם פנים, אלא "משתפת פעולה", אחראית לחלק מהקונספט. הקמפיין בכיכובה לצעיפי הניאון החדשים של בית האופנה צולם על ידי הצלם האגדי יורגן טלר. אבואה הביאה את שלל בני הדודים שלה לסט, אלה השתתפו בצילומים, והתוצאה הייתה מחויכת ואותנטית הרבה יותר ממה שיוצא לברברי בדרך כלל. 
הכי קייט מוס
השנה, אם תהיתן, ההצלחה נמשכת: אבואה היא הפנים החדשות של ליין הביוטי מבית מארק ג'ייקובס, של קולקציית משקפי השמש של שאנל, של בית האופנה מיו מיו ועוד. יכולת הטרנספורמציה שלה מתבטאת בין צילום לצילום. אצל מארק ג'ייקובס, למשל, היא אקזוטית ומתריסה: פניה המושלמות משמשות קנבס לאיפור הקיצי ולעשרות הכובעים הצבעוניים שהסטייליסט חבש על ראשה; אצל שאנל, לעומת זאת, היא מסתורית, עם טורבן - אחד מאביזרי הראש המסורתיים ממולדת אביה; בקמפיין האביב של מיו מיו, שאותו היא חולקת עם אל פנינג, היא מסתורית ונוגה. בהחלט אפשר להאמין לה כשהיא אומרת שקריירת משחק היא רק עניין של זמן מבחינתה, בהשראת חברתה הטובה קארה דלווין. עוד נקודה משותפת לשתיים: כמו דלווין, גם אבואה מקדמת את אג'נדת ה-gender fluidity החביבה על בנות דורה ולא מתחייבת להגדרות כמו "לסבית" או "סטרייטית". היא יצאה עם נשים בעבר וסיפרה לצהובונים על שימושה באפליקציות דייטים, אבל נמנעת מתוויות מגבילות. בגזרת הסטייל, אבואה היא משב רוח מרענן בים של שמלות חצי שקופות ושילובי ג'ינס וטי שירט משמימים. מאז שקיצרה את שיערה, בצעד התחדשות קלאסי, היא חובבת מטפחות ראש וטורבנים. בתקופה שבה השיח על זהות, גזענות ופייבוריטיזם בעולם האופנה כה מודגש ועוצמתי, בחירתה לאמץ כמה מסממני הסטייל המזוהים עם אפריקה - יבשת מוצאה של אביה - היא כנראה קריצה לטרנד חברתי או אולי דרך אלגנטית לדגמן נאמנות למורשת של משפחתה. 
גל גדות.jpg
ךכךכר.jpg
לאלא.jpg
אינסטה 2.jpg
לשטיחים אדומים חגיגיים אבואה לוקחת השראה מסולאנג' נואלס ומפתיעה עם חליפות מכנסיים, נוצות ואביזרים יוצאי דופן. הלוק הנוצץ שבחרה ללבוש לטקס פרסי האופנה בשנה שעברה נלקח היישר מתנ"ך הסטייל של האחות המגניבה יותר לבית נואלס. ואולם חייבים לציין: לפעמים, במה שנדמה כביטחון מוחלט, היא מפגינה גם טעם רע: תחרה מוגזמת, הדפסים בסגנון ילדי הפרחים, חליפה שיושבת רע, או לבן של חופה - אבל, שוב, הכל נשטף בים הקוטור.
מכל מקום, הסיבה שבגללה אבואה זוכה לאור הזרקורים הבהיר ביותר בקרב חברותיה הדוגמניות היא לא הנמשים, לא תווי הפנים ולא הסטייל המנצח, אלא היוזמה החברתית שלה - Gurls Talk. אבואה ואחיותיה גדלו בעולם שכולו אופנה ואריסטוקרטיה: אמה, קמילה לוטר, בעלת סוכנות האמנים המשפיעה CLM, ואביה, צ'ארלס אבואה, מנהל סוכנות קריאטיבית לאיתור לוקיישנים לצילומים. בגיל 14, כמו לא מעט ילדים מהמעמד הגבוה בבריטניה, נשלחה אבואה הצעירה לפנימייה, שם עשתה מהלך קייט מוס והחלה להתנסות בסמים מגוונים. 
"הפנימייה הייתה תרחיש מכונן עבורי", היא סיפרה ל"טלגרף" הבריטי. "לא בטוח שהייתי מוכנה לזה ובטח שלא הייתי צריכה להישאר שם חמש שנים". בגיל 22, רק שלוש שנים לפני שהכל השתנה, היא הייתה שקועה בדיכאון, בסמים ובאלכוהול - ובשלב מסוים אף ניסתה להתאבד. "היה לי הכל, אבל לא הרגשתי דבר", סיפרה על תחושותיה באותו יום בראיונות. גמילה, טיפול פסיכולוגי ושאר עזרים לא איחרו להגיע, וכשהרגישה שהיא שוב מתעלה מעל הנסיבות הקימה אבואה את היוזמה שלה.
כמי שמדברת בגלוי על הפרעות נפשיות והתמכרויות בראיונות, מטרתה ב-Gurls Talk היא לספק לבנות העשרה מרחב אינטרנטי בטוח להתבטאות אישית וחינוך עצמי לבריאות נפשית. "אף אחד לא לימד אותי על דיכאון", אמרה בראיון שערכה עימה קארה דלווין לבקשת "טין ווג". "לא הבנתי למה ברגע אחד אני מרגישה שהכל נפלא וברגע אחר אני נופלת לחור שחור". האתר Gurls Talk מכיל סרטוני עצה בכיכובה של אבואה, כתבות של עיתונאיות צעירות והזמנות לאירועים שבהם נערות יכולות להיפגש ולתמוך זו בזו. כמו כן, נמכרים שם סווטשרטים, כובעים ועוד מוצרים שההכנסות ממכירתם עוברות לצדקה. הדיי ג'וב שלי טוב יותר'", אמרה אבואה לאחרונה לאתר The Business of Fashion. "משימת העל שלי היא שבירת מוסכמות וסטיגמות - והיא כאן כדי להישאר". אז נכון, אקטיביזם וביטוי עצמי הם פחות או יותר סעיפים בקורות חייה של כל דוגמנית, אבל משהו באבואה גורם לנו להאמין לה. והסקפטיים? שיסתפקו בתרומתה, עוצרת הנשימה, לעולם הדוגמנות. 
bottom of page