top of page

כתבה

צובעים את 2019 בצבע קורל חי

ענקית הצבעים האמריקנית פנטון, המכתירה בכל שנה את צבע השנה שיככב בעולמות העיצוב והאופנה, לא מאכזבת גם הפעם ומכריזה על צבע הקורל החי כזה שיצבע את שנת 2019 החדשה הבאה עלינו לטובה. יחי הצבע החדש!

Fotolia_238266645_Subscription_Monthly_X
פנטון היא חברה אמריקאית הקיימת מזה עשרות שנים ומתמחה בייצור צבעים שבהם נעזרים ומשתמשים אנשי מקצוע בתחומים שונים, ביניהם עולמות האופנה, העיצוב התעשייתי והבייתי, גרפיקה והדפסה. מזה 19 שנים בוחרת החברה בחודש דצמבר, בסופה של כל שנה אזרחית, את הצבע שיככב ויסמל את השנה הבאה. לאחר שבשנת 2017 כיכב הצבע הירוק Greenery ואת 2018 ליווה צבע האולטרה סגול החזק והמרהיב, הרי ששנת 2019 הבאה לטובה היא זו של הקורל החי, בהשראת הטבע והאלמוגים.
פנטון מייחסת לבחירת צבע השנה חשיבות רבה וכך גם לנימוקים שהובילו לבחירה. לחברה חשוב לציין שלא מדובר בבחירה שרירותית, אלא כזאת שנעשתה לאחר חשיבה מאומצת ומרובה, והיא קשורה קשר הדוק, עמוק ורלוונטי לסביבה הגלובלית שבה אנו חיים. הבחירה והנימוקים הניתנים באים לייצר אמירה כללית וביקורתית שמופנית לאוכלוסיית העולם, המותחת ביקורת על ההווה וקוראת לשינוי עתידי, כשבעבר נראו סיבות ונימוקים הקשורים בנושאים מתחומי איכות הסביבה, פוליטיקה ואפילו גבולות המגדר וקבלת האחר.
ככלל, מגדירים בחברה את הקורל, המוגדר כצבע חם בגוון כתום- אפרסקי עם נגיעות זהובות הדומה לזה של האלמוגים מתחת לפני הים, כצבע בעל אופי חברותי מלא חיים, המעודד פעילות, עיסוק, אופטימיות ושובבות. את הפן הביקורתי של הבחירה קשרו בחירי החברה בהודעתם לתקשורת ליופי של הטבע ולחשיבות שבשמירה על שוניות האלמוגים ההולכות ונכחדות בשל פעולותיו האדם בעולם התעשייתי המודרני. אלו מביאות להתחממות כדור הארץ ולעליית הטמפרטורה במי האוקיינוסים שפוגעת באצות שחיות באלמוגים ומספקות להם מזון. בנוסף קשרו זאת בחברה להשתלטותן של הטכנולוגיה הדיגיטלית והמדיה החברתית על חיינו ,התופסות מקום על חשבון חיבורים אינטימיים וחוויות אותנטיות. הבחירה בצבע היא בעצם קריאה לחישוב מסלול מחדש ולפעולה טרם יהיה מאוחר מידי.
לדברי דניאל בלום, מנהל האופרציה בישראל של מותג היהלומים BLOOM תכשיטי יוקרה ושל חברת BLOOM נדל"ן, "על אף שבחירת צבע השנה היא נושא שמעסיק את המעצבים ואנשי התעשייה, היא באה לייצר אמירה חזקה המופנית לכלל אזרחי העולם. נפלא לראות איך חברה בינלאומית גדולה וותיקה משתמשת בכוחה בכדי לקרוא לשינוי מהותי וסביבתי, נוגעת בנקודות החשובות לכולם ומייצרת מודעות".
לדברי מאיה טיטו-שועה , מנהלת השיווק של חברת טי אנד איי (יבואנית של מותגים בינלאומיים כדוגמת שעוני קסיו, אולרי לדרמן, זיפו ואיזוסטיל), "מבורך בעיני כי בחברת פנטון לקחו בשנים האחרונות את הבחירה בצבע השנה צעד אחד קדימה ומעבר לאלמנט האסתטי, מנסה לייצר אמירה חיובית באווירה גלובלית. אין זה דבר מובן מאיליו כי חברה מסחרית, תיקח סיכון ותנמק את בחירתה בכל שנה מחדש במסרים שמהותם ביקורת, פוליטיקה וניסיון לתיקון העולם, זאת בשעה שחברות מסחריות רבות מנסות להישאר ניטראליות עד כמה שניתן בכדי לא לעורר חמתם של בעלי אינטרסים שונים העלולים לצאת כנגדן ולהחרימן בשל נקיטת עמדה".
חולצת קורל פרחונית, 69 שח, להשיג ברשת קמ
טבעת חותם רטרו גולדפילד, 280 שח, להשיג ב
חזיית ספורט ספורט נשים 25.90 שח, להשיג ב
שעון יד BABY-G בעל מד צעדים מובנה (דגם B
חצאית מקסי, 49.90 שח, להשיג ברשת SELECT
סינר טטרה עם פינת נשכן (שניים במארז) מבי
שרשרת אוברסייז, 95 שח, להשיג בסטודיו עדי
מזין לשתפיים של המותג כריסטינה לסלע מדיק
_France_VitaminBur_ForTheFirstTime_באדיב
להב אור-ים, מנהלת השיווק של רשת חנויות האופנה SELECT, המתמחה בפרטי אופנה, הנעלה ואקססוריז טרנדיים לנשים, מתייחסת גם היא למסר החשוב אותו מנסה החברה להעביר וטוענת כי "אין זהו סוד שבשנים האחרונות הופך האדם למנותק מסביבתו ובעקבות השפעת הטכנולוגיה התקשורת הבינאישית והחיבור לטבע אינם כשהיו. הדבר עצוב במיוחד כאשר אנו חושבים על ילדינו, שגדלים לתוך מציאות זו. יפה בעיני כי יש מי שמנסה, גם אם "רק" על ידי בחירת צבע, מעשה סמלי כביכול, לעשות שינוי או לפחות להעיר את עיננו. שוניות האלמוגים הן נושא חשוב של טבע שהולך ונעלם לנגד עיננו ובמידה ולא תעשה פעולה ותתעורר המודעות, ההשלכות תהיינה חמורות".
דבר אחד בטוח: מעבר לכל המסרים החשובים האלה, אין ספק שצבע הקורל הוא צבע דומיננטי, רענן ויפה. יהיה בהחלט מסקרן לראותו משתלב באספקטים עיצוביים שונים של חיינו בשנה הקרובה.
bottom of page