top of page
3.jpg

שרת החינוך של רמת השרון

דוברת וייזר, אחת הנשים החזקות והפעילות ציבורית ברמת השרון, מחזיקה את תיקי החינוך וקידום מעמד האישה בעירייה. אחרי שעבדה כרואת חשבון באחד המשרדים הנחשבים בעולם ובתפקיד בכיר בקרן הון סיכון, החליטה להקדיש את חייה לעבודה ציבורית בהתנדבות. ראיון מעורר השראה
לביאה קורן / צילומים: ינאי יחיאל, סיגל שילמן איילנד

בצרפתית קיים ביטוי "לוח זמנים של שר" כדי לתאר אדם מלא עשיה, שמקדיש עצמו לאחרים וקשה לקבוע עימו פגישה. רו"ח דוברת וייזר מנהלת לוח זמנים כזה.

וייזר, מחזיקת תיק החינוך וקידום מעמד האישה בעיריית רמת השרון ועד לאחרונה גם סגנית ראש העיר, הובילה את רמת השרון למקום הראשון בין ערי השרון באחוז הזכאים לתעודת בגדות 5 יח"ל במתמטיקה ובמספר תלמידי חטיבות הביניים בתכניות מצויינות.


וייזר, רואת חשבון במקצועה, היתה מנג'רית ביקורת באחד מארבעת משרדי רואי החשבון הגדולים בעולם, KPMG, סומך חייקין, ועבדה כ- CFO בקרן הון סיכון ומנכ"לית ובעלת מניות בסטארט אפ בתחום הקלינטק. אבל אם שואלים אותה איך היא התגלגלה לפוליטיקה, התשובה בהחלט מפתיעה וקשורה בילד אחד קטן בן שלוש, הילד הפרטי שלה.
"כשיונתן בני הבכור נכנס לגן במערכת הציבורית, היה לי ברור שכדי שאוכל להשפיע על החינוך שלו גם מחוץ לבית, אני חייבת להתנדב לוועד ההורים". משם הגיעה במהרה לתפקיד יו"ר ועד ההורים היישובי והמעבר לפוליטיקה היה מהיר וטבעי. היא התחברה לראש העיר וקיבלה לידיה את תיק החינוך.  
איך למדת להתנהל במהירות בעולם חדש שלא הכרת לפני כן?
"המעבר בין התפקידים השונים שביצעתי מהעולם העסקי, הפיננסי והחשבונאי ועד העולם הפוליטי סייע ותרם לי מאוד בהיכרות מעמיקה עם כל התחומים, בירידה לפרטים וביכולת שלי כיום בפוליטיקה המקומית להסתכל על הדברים בצורה רחבה".

"הכיתה ההפוכה" בתקופה הקורונה

השנתיים האחרונות היו מאתגרות במיוחד עבור מי שאמונה על חינוך הילדים ברמת השרון בתקופת מגיפה עולמית.

המערכת המוניציפלית מצאה עצמה מול חוסר מענה מהשלטון המרכזי, בעוד שצרכי התושבים היו גבוהים מאי פעם. אבל זו הייתה גם הזדמנות לחשיבה מחדש, אם ביצירת קפסולות טרם החלטת משרד החינוך לעבוד בשיטה זו, ואם במסגרת שיטת "הכיתה ההפוכה".
מה הכוונה?
"היינו חלוצים ברמה הארצית ביצירת מתווה חדשני, בו עושים שימוש יצירתי בכלל המרחבים הציבוריים כמרחבי לימוד, כדוגמת גינות ציבוריות ואולמות מחול, כך שכל הילדים יזכו למסגרת חינוכית בתקופה שברוב הארץ הם ישבו מבודדים בבתיהם. האתגר שלנו היה לפעול בסביבה של חוסר ודאות, לעבוד במצבי חירום תוך כדי תנועה והתאמה להוראות ולכללים שמשתנים באופן תדיר, וגם ליזום מהלכים כמו הקמת מרכז למידה מטעם אגף החינוך בעירייה ובסבסוד רשותי כדי להשלים פערים לימודיים וריגשיים בקרב בני הנוער. 


"זו המהות של שליחות ציבורית בעיני. לייצג את כלל הציבור לא רק אלה שבחרו בי. ברגע שנבחרתי לתפקיד אני צריכה לפעול למען כלל הציבור להקשיב לצרכים שלהם להקשיב לילדים ולהורים ולתת מענה למצוקות שלהם ברמת הפרט, אבל גם לראות את התמונה הכוללת. מהמקום בו אני נמצאת, המשימה שלי היא להוביל ולראות קדימה. ליזום ולהוביל מהלכים שייטיבו עם התושבים בהווה ובעתיד. למשל התוכנית שלנו למניעת סמים והתמכרויות נותנת מענה מיידי לתופעה שקיימת ואסור להתעלם ממנה. היא תוצאה של מצוקה שהתגברה מאד בתקופת הקורונה. באגף החינוך ייזמנו קמפיינים משותפים עם התלמידים בנושא אלימות כנגד נשים, הקמנו את מרכז הלמידה 'רואים קדימה', שמטרתו השלמת פערים לימודיים וריגשיים, וסייעה לפיתוח תוכנית 'חץ תבור'. כמו כן יזמנו תוכנית כושר להכשרת בני ובנות נוער ללחימה קרבית".
 

דוברת וייזר. צילום: ינאי יחיאל

חתירה למצוינות כדרך חיים

וייזר היא בתו של נהג אגד, שעבד מחמש בבוקר ועד עשר בלילה ("נפגשנו רק בסופי שבוע"), ואם מורה. היא גדלה בשכונת שיכון דרומי באשקלון, בת זקונים למשפחה בת שש נפשות. "כילדה לא גדלתי בסביבה, בה נשים היו קרייריסטיות ומשפיעניות, אבל את מה שלא סיפקה הסביבה, השלימה המוטיבציה", היא מספרת. "ההתמודדות הכלכלית בבית והעובדה ששני ההורים עשו ככל יכולתם לפרנס אותנו, לא פגעה כהוא זה בחינוך שקיבלנו, בחום ובתמיכה שתמיד היתה לי מבית. למדתי שההצלחה בלימודים היא הדרך להתקדם קדימה ולפרוץ. החתירה למצויינות היתה דרך חיים בבית".
ההורים של וייזר עשו דבר מה נכון, משום שכל ילדי המשפחה הצליחו בענק. האחד מנהל בכיר בעולם העסקי, השניה עורכת דין וסמנכ"לית בשוק ההון, והשלישית  ד"ר לתקשורת. "מעולם לא חשתי חוסר כלכלי למרות שבדיעבד אני יודעת שחיינו בדוחק. הילדות שלי היתה מאושרת וחונכתי על ערכים של נתינה, התנדבות והכרה בטוב".
היא נשואה למורן, מנכ"ל חברת "פלייטק", ויחד הם הורים לליהי (12), רון (15) ויונתן (18). הילדים תלמידים מצטיינים בלימודים ובספורט. "זכיתי לגדל את ילדיי ברווחה כלכלית בניגוד לצורה שבה אני גדלתי. מה שמניע אותנו את  בן זוגי, מורן ואותי היא עבודה קשה מתוך מסירות ו מתוך תחושה של שליחות ושאיפה למיצוי עצמי.
איך את משלבת בין קריירה למשפחה?
"נוכחות הורית בחיי הילדים היא קריטית בתפיסת העולם שלי. תמיד הקפדתי, גם בעבר כרואת חשבון בעולמות העיסקיים וגם כיום כפוליטיקאית, להיות נוכחת בחיי הילדים שלי, להיות שם כשהם חוזרים הביתה מבית הספר, אפילו לשעה קלה של ארוחת צהריים כדי לשמוע מה עבר עליהם ואז להמשיך לעבודה. תמיד דאגתי לבקש מהם כשהם חוזרים בלילה מבילוי עם חברים, לבוא אלי למיטה להגיד לילה טוב כדי להריח אותם ולהיות בטוחה שהכל בסדר איתם".

נשים עובדות בנחישות וברגישות

וייזר מאמינה שאם רוצים לראות יותר נשים חזקות, משפיעניות ומנגד למנוע אלימות במשפחה, הקטנה והחפצה של נשים, יש להשקיע בחינוך. "לכן, היה חשוב לי כל כך לקחת לידי גם את תיק קידום מעמד האישה ולחבר בין שני העולמות. אני מאמינה שכדי לחולל שינוי אמיתי, עלינו להטמיע את הערכים האלו בגיל צעיר. זו הסיבה שפעלתי להשיק השנה תו תקן מגדרי החל מגני הילדים ועד לתיכון במסגרת תוכנית ייחודית ברמה הארצית ובשיתוף כל הגורמים הרלוונטים, הנהגת הורים, מועצת הנוער היישובית והנהגה חינוכית. הגדרנו את הערכים שעומדים בבסיס תו התקן, כדוגמת שפה רב-מגדרית, התייחסות לדימוי עצמי ודימוי גוף, התייחסות למיניות ברשת ועוד".


מה גילית במסגרת עבודה עם נשים?
"אני עובדת עם מקבץ נשים מיוחדות, חזקות, מנהיגות, שלא חוסכות ממני את דעתן. נשים שיודעות לעבוד ברגישות ויחד עם זאת בנחישות. נשים שמגיעות לתוצאות ללא מלחמות, ללא אגו ופוליטיקה מיותרת, כשהן עובדות יחד, כשותפות, מעריכות אחת את השנייה, יוצרות שיתופי פעולה ומגשרות בין ממשקים אחרים. נשים יודעות לאזן בין הראש לרגש באופן מיטבי, ולקבל את כל ההחלטות הנכונות ביותר לטובת החברה והכלל".
במסגרת פעילותה כמחזיקת תיק הנשים ברמת השרון הקימה וייזר סיירת הנשים בקורונה, קורסים ייעודיים לדירקטוריות, מיזם בין דורי בתחום הסייבר במסגרתו מלמדים גמלאיות מחשבים, קורסי הגנה עצמית לנערות, וקמפיין נורות אדומות בשיתוף מגמת מחול.


מדוע העשייה הציבורית כל כך חשובה לך?
"אני מונעת מן הצורך ליצור , לחולל שינוי ולחיות חיים משמעותיים. לכן מקדישה את כל כולי לעשייה ציבורית ללא שום תמורה, אני רואה בפוליטיקה שליחות ציבורית אמיתית ואני פה מתוך כוונה לעשות טוב לתושבים. כשאני  פועלת מהלב והנשמה, קל יותר לממש את היעדים שאני מציבה לעצמי ולזכות באמון הציבור.״

bottom of page