top of page

למה לי פוליטיקה עכשיו? יש גאנג'ה   

מדאון להיי

יפעת קריב (46), ח"כית בכנסת ה־19 מטעם יש עתיד, תכננה להמשיך את הקריירה הפוליטית שלה בכנסת ה־20, אבל יאיר לפיד, בדרך מאוד לא אלגנטית, השאיר אותה בחוץ. זה הכעיס והעליב, אבל היום, כשהיא עמוק בעסקי הקנאביס הרפואי, זה כבר פחות מזיז לה. שיחה עם אשה משפיעה (וממש לא תחת השפעה)

ברוריה אבידן־בריר | צילום רמי זרנגר

DSC00768.jpg

יום אחד, לא ממש רחוק, הוא כנראה יהיה חוקי, אבל כבר עכשיו ברור לחלוטין שהקנאביס, כוכב הקמפיינים של בחירות 2019, הוא עסק לא רע. מהפכת הלגליזציה, שמראה את אותותיה גם בישראל, הופכת את הצמח ומוצריו ליעד כלכלי נחשק: הבורסה המקומית משתוללת והצפי הוא שהתוצרת המקומית המשובחת תכניס מיליונים מייצוא. זו כבר לא בושה לייצר ולמכור קנאביס והיזמים בעלי ההון מקשטים את דירקטוריון חברות הקנאביס באישים פוליטיים מהליגה הראשונה.

 
בשנה שעברה, עלות שכרו של אהוד ברק, יו"ר חברת הקנאביס אינטרקיור שנסחרת בבורסה, הגיעה ל־7.8 מיליון שקל. "החומרים בקנאביס יכולים לסייע לבני גילי", הודיע ראש הממשלה לשעבר בן ה־77. כשחברת הקנאביס יו ניבו דיווחה שראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט השקיע בה מיליוני שקלים והתמנה ליועץ (בשל הרשעתו בפלילים החוק אוסר עליו להיות בעל מניות בחברה ציבורית או לכהן בדירקטוריון, אך לא אוסר עליו לכהן כיועץ), זינקה המניה ב־37 אחוז, אף על פי שלחברה אין עדיין רישיון גידול.

גם בקנביט - חברה לייבוא וגידול קנאביס בחוות ים המלח - חיפשו שמות נוצצים לדירקטוריון ומצאו את מפקד חיל האוויר לשעבר האלוף במיל' איתן בן אליהו, את איש העסקים ארז נבון (בנו של הנשיא החמישי יצחק נבון ז"ל) ואת יפעת קריב, שהייתה חברת הכנסת ה־19 (מטעם יש עתיד) - הסיבה שלשמה התכנסנו. 
 

מה מניע אשה רצינית כמו קריב - בת 46, עובדת סוציאלית בעלת שני תארים בהצטיינות, הכי לא "סטלנית" - להיכנס לעולם ה"סמים"? ובכן, שילוב של ביזנס ודאגה לזולת. "זה תפקיד עם המון אתגרים. אני רואה בו תוכן ושליחות לעזור לאנשים חולים", אומרת המנכ"לית החדשה, אשה יחידה בין 22 חברות הקנאביס שנרשמו בבורסה. "אני לא חולה ולא משתמשת בזה - גם בסיגריה מעולם לא נגעתי - אבל אני מודה שאם ייתנו לי את החומר בעוגיות שוקולד, אנסה", היא אומרת, "לא סתם הגעתי לעסוק בקנאביס. השליחות שלי בחיים היא להגיע למטופלים ולהקל את הכאבים, לא רק לחולי סרטן, להקל על כל הנכאבים. הקנאביס מביא איתו בשורה גדולה. אנחנו מתכוננים עכשיו לייצר שורה של מוצרים בתחומי הרפואה והלייף־סטייל. אני לא נכנסת לשימושים ספציפיים כי לכל אחת מהחברות יש סודות מקצועיים לשימוש בחומר הפעיל בצמח הקנאביס שאינו ממסטל (CBD - בא"ב)". 


אנליסטים טוענים היום שחברות הקנאביס יתגלו כבועה פיננסית ויקרסו בבורסה. "לא מדובר בבועה. מדובר במוצר חדש במשק עם יעדים אינסופיים. אני לומדת את זה עכשיו, חוקרת ומתמחה בתחום. זה הולך להיות משהו גדול מאוד. חכי ותראי".

DSC00616.jpg

והקריירה הזו מפצה על עוגמת הנפש מכך שלא נבחרת לכנסת הנוכחית?
"בואי נגיד ככה: מערכת הבחירות האחרונה הייתה מכוערת. בכנסת את לא מצליחה בזכות חוקים שהעברת, אלא בזכות הצלחתך במשחק הפוליטי. ואני אשת מקצוע שהגיעה לפוליטיקה, כמו לקאנביס, באופן מקרי לגמרי, בלי שתכננתי. בגלל הקשר שלי לעולם הקבלה הוזמנתי להנחות בלוד בהתנדבות ערב לרגל תשעה באב. המרואיינים שלי שם היו איציק שמולי, שהיה אז פעיל חברתי בלוד, עוד מישהו שהבריז ויאיר לפיד, אז עיתונאי וכוכב טלוויזיה. באמצע הראיון, על הבמה, הוא שאל אותי 'למה את מנחה את זה? תני לי להנחות'. נתתי לו לראיין את עצמו ובאותו רגע נפתחה היד המכוונת.

"כשהוא התחיל בשורת פגישות כדי להרכיב את יש עתיד הוא ביקש מידידו יוסי סילמן 'תשיגו לי אותה'. זה כנראה סיפור חיי. הגעתי לפגישה והוצבתי במקום ה־16 ברשימה לכנסת הקודמת". 


כל ח"כ חולם להטביע חותם. מהי המורשת הפרלמנטרית שלך? 
"השליחות שלי התמצתה בשני חוקים: הראשון הוא חוק הסרטונים שלי, שאוסר להפיץ ברשת סרטונים בעלי אופי מיני וקיבל תהודה בינלאומית. 25 מדינות אימצו אותו כלשונו וקבעו שמי שעובר עליו צפוי לעונש של עד חמש שנות מאסר. החוק השני, שחולל מהפכה מוניציפלית, מעודד את הייצוג הנשי ברשויות המקומיות: רשימות ששליש מהרשימה שלהן מאוישות בנשים מקבלות תוספת פיננסית של 15 אחוז למימון הבחירות. בימים אלה המדינה תשלח לראשונה את התוספת התקציבית לרשימות. זה הישג שלא יימחק. אפילו בהוד השרון כשנכנסתי למועצה ב־2013, היינו שתי נשים מ־15 והיום אנחנו שבע מתוך 15 חברי מועצה".

‏‏לכידה.JPG
יפעת+נוגה.JPG

קריב עם בתה נוגה. "אני רואה בעצמי 
אמא משמעותית" (צילום: ארכיון פרטי)

נו הארד פילינגז

קריב - אמא לעומר (21, בוגר יחידה מובחרת במודיעין ועובד בסטארט־אפ), לרום (18, תלמידת י"ב במדרשת שדה בוקר), לעידן (8) ולנוגה (7) - מספרת שההצעה להצטרף לחגיגת הקנאביס נחתה עליה בעיתוי מושלם: מיד לאחר המירוץ שלה לראשות הוד השרון - שבו היא ובעלה, איש השב"כ לשעבר דביר קריב, השקיעו כ־200 אלף שקל מכיסם הפרטי. "כשהמירוץ לראשות הוד השרון הסתיים ולנוכח העובדה שכראש האופוזיציה במועצה ידעתי שאין לי שכר, לקחתי פסק זמן מחיפוש עבודה", היא אומרת, "לקחתי עט ומחברת, כתבתי את שמות 100 האנשים שעזרו לי במסע הבחירות ונפגשתי עם כל אחד מהם כדי להגיד תודה אישית ולהקשיב לביקורת. זו הייתה הדרך הרגועה שלי לסגור את הקמפיין, בלי מרירות. לקחת נשימה ארוכה ולומר לעצמי: למרות שלא קטפתי את ראשות המועצה, ניצחתי. אני אשה אמיצה".

אשה אמיצה שלא נרתעת מעיסוק בסמים.
"נו באמת, בואי נפסיק עם ההגדרה הזו. הרי עשרות שנים עברו מאז פרופ' רפאל משולם (הכימאי בן ה־88, המכונה "הסבא של הקנאביס" ו"פרופסור מריחואנה") איתר את חומרי הריפוי הפעילים בצמח הקנאביס. יש ברחבי העולם עדויות בנות 5,000 שנה על השימוש בצמח כחומר מרפא. בסופו של דבר אני בטוחה שהקנאביס - צמח שגדל בטבע - יהיה חוקי כמו אלכוהול".


איך נכנסת לתחום הזה בעצם?
"יד אלוהים כיוונה אותי לברק רוזן, הבעלים של קנביט, שיחד עם חברו אסי טוכמאייר ייסד בעבר את חברת הנדל"ן קנדה ישראל. מלבד היותי סטארט־אפיסטית חברתית ואקטיביסטית, אחת שהקימה לא מעט מיזמים חברתיים ברשויות המקומיות, רציתי להישאר בעולמות העשייה. יום אחד, במסדרון, בדרך ללשכה של ראשת העיר נתניה מרים פיירברג־איכר, כשהתמודדתי לתפקיד מנכ"ל העירייה, פגשתי אותו וסיפרתי לו על הרקורד שלי ועל הידע שצברתי בעולם הפיתוח העסקי. את תפקיד המנכ"לית לא קיבלתי, אבל קיבלתי מרוזן הצעת עבודה שפתחה לי דלת לקריירה חדשה".

DSC00740.jpg
DSC00640.jpg

ח"כ יאיר לפיד, שמינה אותך לכנסת ה־19, הציב אותך במקום לא ריאלי ולמעשה העיף אותך מהכנסת ה־20. היו סימנים מקדימים שהעידו שהבוס לא מרוצה? 
"נתתי את נשמתי ואת חיי לכנסת, בקושי ראיתי את הילדים, ואחרי כל זה, פתאום, בקור רוח, בלי אמפתיה או חמלה, יאיר הודיע לי - לא בעצמו, אלא באמצעות שליח - שאני מוצבת במקום ה־16. באותו זמן כבר היה לנו מידע על כך שלא נגיע ליותר מ־11 מנדטים, כך שמקום 16 לא היה ריאלי. אני לא מלינה על ההדחה, אלא על הסגנון הכוחני: אם הוא היה קורא לי לשיחה אישית, מסביר שיש לו אילוצים ושהוא רואה בי הבטחה לזמן ארוך, זה היה בסדר. אהבתי את יאיר לפיד מאוד. חבל שהוא הורס במו ידיו יחסים עם אנשים. יש בהתנהגות שלו גוון של דיקטטוריות.
"האמנתי בדרך של יש עתיד. ראיתי בעצמי חלק מהנבחרת של המפלגה ובאתי לכנסת כדי להישאר ולעבוד. כשחקנית נשמה, גם כשהיה ברור לי שאני בחוץ, המשכתי לעבוד בכנסת עד הרגע האחרון, כממלאת מקום בוועדת חוץ וביטחון, ועדות הכנסת, החינוך, הפנים והתקציב. גם אחרי שיאיר הוציא אותי מהרשימה לכנסת ה־20, בעלי דביר, אמא שלי וחבורה ענקית של חברים המשיכו להתנדב ולעזור ליש עתיד". 


את כועסת על לפיד? 
"אני לא כועסת. אני בחברה טובה, בין מצטיינות בכנסת כמו מרב מיכאלי, אורלי לוי, ורד סוויד, ציפי לבני, וכמובן, איילת שקד, שנשארו בחוץ. אני מאמינה שדמות כמו איילת שקד תחזור בענק כי העולם צמא לנשים חזקות מהסוג שלנו. הפוליטיקה כפוית טובה, בניגוד לעולם העסקי שיודע להעריך אותך. מה שבטוח זה שלצד פעילותי העסקית אמשיך לתרום לעשייה חברתית. באמת שאין בי שום טינה, כי זה לא אישי. זו השיטה. מהפוליטיקה אני מעדיפה לזכור את הדברים הטובים - ולעשות קאט. אחרי הבחירות לכנסת ה־20 עשיתי פסק זמן, כי עד לאותה תקופה, למעט חופשות לידה, לא נחתי יום בחיי". 

כישלון הוא מקפצה

היא נולדה בבאר שבע לאמא עיתונאית ולאבא מסגר. הוריה התגרשו כשהייתה בת 6. "אבא שלי בנה משפחה חדשה בצרפת, הביא לעולם שני ילדים עם אשתו הצרפתייה, ואמא שלי הייתה חברה של סילבן שלום. באותו זמן סילבן רצה לפרוץ קדימה, החליט לעזוב את באר שבע ויחד איתו אמא ואני הגענו לתל אביב. בכיתה ג' כבר למדתי בא"ד גורדון בתל אביב וספגתי שם ערכים פוליטיים. גדלתי על ערכי יצחק רבין ושמעון פרס, וגם סילבן שלום לימד אותי פוליטיקה". 

את דביר קריב ממושב גני עם, בנו של ביטחוניסט, היא הכירה בכיתה י"א, בקורס מד"צים של הנוער הלומד. בצבא היא שירתה כמורה חיילת וכשהייתה בת 23 נישאה לדביר, ששירת כבר אז בשב"כ. בין 600 האורחים בחתונה בלט שמעון פרס. יצחק רבין שהוזמן גם כן התקשר ובירך את בני הזוג מרחוק, ברמקולים. שלושה חודשים אחר כך הוא נרצח. 
"כנציג השב"כ, דביר שמע שוב ושוב את סיפורו של יגאל עמיר. הצחוק הפרוע שלו אחרי שסופר לו שרבין מת ליווה את דביר במשך שנים. כאנשי שלום היינו מאוד קשורים לרבין ולערכים שלו - ופתאום הכל התנפץ. עד היום, כשאנחנו מפעילים את ההקלטה של רבין שמדבר בחתונה שלנו על שלום, אנחנו מצטמררים".

ללימודיה במחלקה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן היא כבר הגיעה כאשה נשואה וכמנהלת צעירה.

"בגיל 21 הייתי שותפה להקמת מיזם הניידות של על"ם (עמותה לנוער במצבי סיכון - בא"ב), שהתחיל בתל אביב ובירושלים. "אני גאה בעובדה שכל מיזם שפתחתי עדיין עובד ופעיל", היא אומרת, "המשכורת בעל"ם הייתה נמוכה, אבל הסיפוק היה עצום. עבדתי שם חמש שנים ובמסגרת העבודה ביקרתי בכנסת, נפגשתי עם ח"כים ונכנסתי לעולם של חקיקה ושל תקציבי רווחה.
"בכל מקרה, אחרי לידת בני הבכור הארכתי את חופשת הלידה כי הרגשתי שמיציתי בעל"ם וב־2002 התחלתי לעבוד בג'וינט ישראל כמנהלת פיתוח מיזם מרכזי הצעירים. זו הייתה תוכנית אסטרטגית לאומית שהובילה לפיתוח המודל לפלטפורמה לצעירים ברשויות המקומיות. בשש השנים שלי בג'וינט שיתפנו את צה"ל ואת הקהילה בטיפול באוכלוסיות אתיופיות וקווקזיות לקראת השירות הצבאי ואחריו". 

את מזלה ברשויות המקומיות היא ניסתה לראשונה לפני תשע שנים, כשרצה למועצת הוד השרון ברשימה עצמאית תחת הכותרת "לא לבד בעיר" - ונכנסה למועצה. במהלך הבחירות המוניציפליות היא הכירה את שלמה בוחבוט, יו"ר השלטון המקומי, שהציע לה לנהל את אגף מנהל החינוך והרווחה בשלטון המקומי. לפני שנבחרה לכנסת היא הספיקה לעבוד גם במשרד לפיתוח הנגב והגליל והקימה במשרד אגף צעירים.

יפעת.JPG

איך מתמרנים בין קריירה תובענית כל כך לארבעה ילדים?
"אני רואה בעצמי אמא משמעותית. הינקתי כל אחד מארבעת ילדיי. אני מודה שבלי עזרה מסיבית מדביר ומהמשפחה לא הייתי מצליחה. בעשר השנים האחרונות יש בבית גם מטפלת נאמנה שמבשלת לילדים ומכינה איתם שיעורים. מלאך אלוהים שלח אותה אלינו. היא כמו הסבתא של הילדים. בלי העזר הזה כנגדי לא הייתי מצליחה לצאת כל כמה שנים להרפתקאות קרייריסטיות חדשות".
מה מפחיד אותך?
"אין לי פחדים. אני פוחדת רק מאלוהים. גם המוות לא מפחיד אותי. אני מדמיינת את החיים שאחרי, שיהיו טובים יותר מאלה. בחיים שלי אני מתנהלת באמונה שכל כישלון הוא מקפצה. גם הכישלון שלי להיכנס לכנסת ה־20 הוא כזה. יאיר לפיד פתח בפניי פרק בחיים וגם סגר פרק. בזכותו התבגרתי".

Image by GRAS GRÜN

הקלה וקוץ בה 
פחות מפחיד היום להיתפס עם גראס בישראל, אבל הרבה יותר יקר 
מלבד החולים שמקבלים רישיון לשימוש בקנאביס למטרות רפואיות, במשרד הבריאות פועלים בימים אלה ללגליזציה של קנאביס - גם אם לא מלאה. ה"גראס" לא יהפוך לחוקי, אבל כן יהפוך לפחות פלילי. 
בפועל המשמעות היא שבמקום פתיחת הליך פלילי, אדם בגיל 18 ומעלה שייתפס עם כמות לצריכה עצמית של קנאביס (עד 15 גר') יקבל קנס של 1,000 שקל בפעם הראשונה ו־2,000 שקל בפעם השנייה (אם זה קרה בתוך חמש שנים). בפעם השלישית יתווסף לקנס גם עונש של עבודות שירות, וגם הפעם, בלי רישום פלילי. 
עם זאת, החוק החדש, שתקף לשלוש השנים הבאות, מחמיר עם קטינים מתחת לגיל 18. קטין שנתפס עם פחות מ־15 גר' בפעם הראשונה יחויב בטיפול בעמותות גמילה. התפיסה השנייה תהיה תחת הסדר מותנה. התפיסה השלישית תהפוך להליך פלילי מלא. בקיצור, להיתפס עם גראס זה עסק יקר בימינו, אבל לפחות מעצר לא עומד על הפרק והכיוון הכללי בהחלט חיובי: הלגליזציה קרובה מתמיד.

bottom of page