top of page

כתבה

עד שיהיה טוב

לפני 25 שנה הייתה קרן הכט כוכבת. אביב גפן לקח אותה תחת חסותו וכתב לה אלבום, שיריה הפכו ללהיטים וההופעות היו מפוצצות - עד שיום אחד הוא החליט להעלים אותה מהתודעה, וכך היה. בימים אלה היא (שוב) מנסה להתקמבק, הפעם בעזרת מוטי גלעדי. אביבוש ככל הנראה לא מחזיק לה אצבעות. ברוריה אבידן־בריר | צילום: דני מילר

צילום: דני מילר
ואז אירע הפיצוץ. לימים טענה הכט בראיון ל”מעריב” שגפן נקם בה לאחר שסירבה להיענות לרמיזותיו המיניות: הוא לא הזמין אותה לחתונתו עם אילנה ברקוביץ’ ועצר את הקריירה שלה בהד ארצי. “אני מודה שאביב לא אמר לי מילה גסה ולא נגע בי”, היא מבקשת להבהיר מראש, “זה התחיל בכל מיני דברים שאביב אמר לי בהקלטות, כמו למשל ‘אתמול חלמתי עלייך בלילה’. הרגשתי שיש לו קראש עליי. לדעתי, כשהוא ראה שאני לא מגיבה לדבריו, הוא שינה את עורו והתהפך עליי. כמו ילד קטן שלקחו לו צעצוע. הוא שלף סכינים. ביום העצמאות, אחרי שעשינו שלוש הופעות ענקיות, הוא ירד עליי וביקר בדרך מאוד לא נעימה את איך שהופעתי.
כדי לדבר עם קרן הכט (47) על הקריירה האבודה שלה צריך קודם לשכנע אותה שמה שהיא עושה עכשיו נקרא “קאמבק”. היא טוענת שאין מילה שהיא יותר שונאת ושזה גם לא נכון לגביה, כי במהלך 25 השנים שעברו מאז יצא אלבום הבכורה שלה, “קרן הכט” (שאת שיריו כתב והלחין לה אביב גפן), היא המשיכה להקליט ולהופיע “מתחת לרדאר”.
רק אחרי שמתעקשים ותובעים ממנה כנות, זה יוצא. הפצע נפתח. טוב, אם כבר התחלנו לדבר בכנות, אז נכון, הוא מעולם לא ממש הגליד. “זה היה אלבום שמכר אלפים והרגשתי שאני טינה טרנר. להופעות הייתי תופרת לעצמי שמלות זהב סקסיות - ובאמת, עם האלט שלי הייתי בטוחה שאני טינה טרנר הישראלית”.
הלוקיישן של סצנת הפתיחה בסיפור עלייתה ונפילתה של הכט הוא חנות תקליטים תל אביבית. “השמיעו שם את ‘אתה פה חסר לי’ של נורית גלרון”, היא נזכרת, “ואמרתי לעצמי שאני חייבת לעבוד עם מי שהלחין את השיר הזה. לא הייתי מילדי אור הירח. אפילו לא ידעתי מי זה אביב גפן באותו זמן - אבל סידרתי לעצמי פגישה איתו. הייתי חייבת. אביב, שצעיר ממני בשלוש שנים, גר אז עם אמא שלו, נורית גפן המקסימה, והחברה שלו הייתה אילנה ברקוביץ’, ילדה מתוקה ומהממת. בחדר שלו היה פסנתר. הוא ניגן ברגליים יחפות, אני שרתי, והוא התמוגג מצבע הקול שלי.
“מפה לשם הקלטנו יחד חמישה שירים, אביב העביר אותם הלאה ומהר מאוד הוחתמתי בהד ארצי לשלושה אלבומים. איכשהו, אביב גם דאג לחיי האהבה שלי: הוא הכיר לי את הרוקיסט מבת ים הראל בן עמי (אחיו של אילן בן עמי, שהיה חבר בלהקת הברירה הטבעית ורצח את אשתו לשעבר, דפנה בר ציון - בא”ב) והתפתח בינינו רומן של שנה וחצי. באותו זמן גם הופענו יחד והיה ממש כיף”.
צילום: גיל לוין
“השבר, בגדול, קרה כשנסענו להופעה. החבר שלי, הראל בן עמי, ישב מקדימה, ואני ישבתי מאחורה עם אביב, ופתאום אביב התחיל להגיד לי שאני לא מעריכה את כל מה שהוא עושה בשבילי. נדהמתי. לא הבנתי מה אני צריכה לעשות שלא עשיתי. פיארתי אותו מעל כל במה שהופעתי. אז עדיין לא קלטתי שאם הייתי נותנת לו חיבוק ונשיקה, הסיפור היה שונה.
“כשיצאנו מהאוטו אביב לא דיבר איתי ואמר להראל ‘שמע, אצלי קרן גמרה את הקריירה. אפילו בחתונות היא לא תוכל לשיר’. והוא צדק. איך אפשר להסביר שפתאום הד ארצי מחקו אותי? אני באמת לא יודעת. היום, עם הבגרות שלי, אני חושבת שאולי היה יותר טוב אם הייתי מחבקת ומנשקת את הילד הרגיש אביב גפן וממשיכה הלאה”.
סקס, סמים ורוקנ’רול
את חלל הפרידה מגפן ניסתה הכט למלא בעזרת הגיטריסט והמעבד המוזיקלי ארז נץ. “התחלנו לעבוד יחד וכעבור שנה, כשנפרדתי מהחבר שלי, התחיל בינינו רומן שאפשר להגדיר אותו כ’סקס, סמים ורוקנ’רול’”, היא אומרת, “אחרי ההקלטות היינו הולכים לבזל, ארז היה מזמין לי סושי כמו שאני אוהבת, ומשם היינו הולכים אליו הביתה לעשן גראס ולכייף. היינו שנה וחצי ביחד. מאוד אהבתי אותו, אבל כמה שרציתי אותו, הרגשתי שזה לא יעשה לי טוב להמשיך להיות איתו - אישית ומקצועית”.
את בעלה, זיו כץ, היא הכירה כשהייתה בת 31, בזמן שתכננה להינשא לנדל”ניסט שעימו התגוררה בתל אביב. “החבר שלי, שהיה מקסים, יצא לחופשת סקי של עשרה ימים, וחברה שלי, שידעה שאני לא שלמה עם הנישואים המתקרבים, ביקשה להכיר לי ידיד שלה. הסכמתי. הגיע חתיך הורס, די גבוה, עם שיער ארוך, חטוב כמו דוגמן. נשמתי נעתקה. לא היה אפשר לעצור את מה שקרה בינינו באותו ערב. יום אחרי הפגישה הראשונה שלנו כבר החלטנו שאנחנו מתחתנים. חודשיים אחרי זה היינו תחת החופה ומיד נכנסתי להיריון. את התאומות ילדתי בקיסרי”.
צילום: בן ניקסון
תוך כדי גידול התאומות, רומי ויולי, היא חזרה להופיע, בעיקר באולמות קטנים, תמורת שכר זעום. “עשיתי מופע בספריות ציבוריות משירי אריק לביא ואריק איינשטיין, ובו בזמן למדתי פילאטיס ולימדתי בשיעורים פרטיים”, היא נזכרת.
צילום: גיא הכט
בהמשך היא ניסתה את מזלה עם המפיק בצלאל אלוני והחלה לבנות איתו מופע חדש (בשיתוף זמרת נוספת), אבל גם הניסיון הזה לא צלח. תוך כדי תנועה היא הוציאה עוד שני אלבומים, שלא זכו להצלחה. האחרון שבהם, “צבעוני”, מ־2013, כלל את השיר “ילד משוגע”, שכתבה על אביב גפן. 
רק אז, לפני ארבע שנים, היא הבינה שפרנסה כבר לא תהיה לה ממוזיקה - ומצאה עבודה אמיתית.
“זיו מפרגן לי כל החיים ועומד מאחוריי - אבל הגעתי למסקנה שדי, אני חייבת לפרנס. לא רק לי יש חלומות. אני צריכה גם לעזור לתאומות שלנו, יולי ורומי, בנות ה־15, להגשים את החלומות שלהן - ולכן והתחלתי לעבוד כמדריכה בצהרון לילדים בגבעתיים. 50 שקל לשעה. רק תנאי אחד העמדתי למעסיקים שלי: אני עובדת עם מיקרופון מדונה כדי לא לפגוע במיתרי הקול”.
כלומר, הרעב לבמה ממשיך לכרסם בה ובימים אלה הוא גם בא על סיפוקו - בעיקר הודות למוטי גלעדי, שלקח אותה לאחרונה תחת חסותו וכתב וביים לה את מופע היחיד “קרן הכט חובקת את הבמה”.
“מוטי הפך לחלק מהמשפחה שלנו”, היא אומרת, “אין יום שאני לא בקשר איתו. הוא נכנס לחיי אחרי שחברה הציעה שאפגוש אותו ואולי אקבל ממנו טיפים לשיקום הקריירה. ידעתי שמוטי גלעדי הוא איש העולם הגדול ושהוא מקושר אפילו לראש הממשלה, אז אמרתי ‘יאללה, ננסה’. לי ולזיו אפילו אין דירה משלנו. אנחנו גרים בדירה שכורה של 60 מ’ עם הילדות וכלב ענקי.
“גיליתי אדם מדהים. בשבועיים הוא כתב לי תוכנית שלמה, כולל מילות קישור אישיות בין השירים. הוא נתן לי אומץ לשיר בצרפתית איב מונטאן - ותרגם ועיבד לעברית שיר של קרול קינג במיוחד בשבילי”.
היום, כשהיא עולה לבמה בשמלה אדומה, קשה לפספס עליה את השנים שבהן השקיעה בשיעורי פיתוח קול ומשחק. “אני מקווה שאגע באנשים ואכבוש אותם”, היא אומרת. “אני מאוד מקווה שזה יקרה - גם כי אם אגיע להופעות רבות, אוכל לתת למוטי תמלוגים, ומגיע לו”.
ומה בנוגע לאביב גפן? יש סיכוי שתתפייסו מתישהו?
“לא מזמן התקשרו אליי מ’דה וויס’ והתחננו שאשתתף בתוכנית. הם ידעו, כמובן, שהשופט אביב גפן יזהה את הקול שלי, לא יסתובב ויהיה אקשן - אבל לא היה לי אומץ לעשות את זה. מה שכן, היום אני מוחקת את הרע ומעדיפה לזכור את הטוב. אני זוכרת, למשל, שאביב שר איתי דואט באלבום (“זה הרגש” - בא”ב) ושכשסיפרתי לו על ילד חולה המופיליה שבעירוי דם נדבק באיידס, הוא מיד כתב לי שיר יפהפה. אז בסדר, היינו ילדים קטנים, מוצפים בהורמונים, ואולי בעצם אני הייתי זו שהגיבה לא נכון למה שקרה אז. בכל מקרה, היום אני מחבקת את העבר שלי ואומרת לאביב גפן ‘אני מוקירה אותך’”. 
צילום: גיל לוין
bottom of page