top of page

אולד סקול דייטינג

Gali - MATCH MAKER_v3.jpg
מקום בגן עדן

בטינדר כולם משקרים ו/או מחפשים סטוצים. ברשתות החברתיות אפשר להתכתב עם בן זוג פוטנציאלי במשך חודשים ארוכים ולא להיפגש איתו. מה עושים, אם כן, כדי למצוא זוגיות ב־2019? השדכנית המבוקשת גלי שני (32) מסבירה איך קרה שהמקצוע הוותיק שלה חזר למרכז הזירה

מאת ברוריה אבידן-בריר | צילום רמי זרנגר

גלי צילום רמי זרנגר2.jpg
"תתפלאי, אבל בארצות הברית, למשל, השדכנות בהיי מטורף. ג'סיקה פאס, השותפה שלי בלוס אנג'לס, יכולה לקבל גם 30,000 דולר על שידוך. מפגשים בעזרת אפליקציות ורשתות הפכו לאאוט. יש אפילו פאניקה ולחץ מהאפליקציות. השפע המטורף הזה של ההיצע מבלבל. אפליקציה להיכרויות טובה יותר לשעשוע ופחות לזוגיות. אני שומעת מגברים ונשים שהם מנהלים שיחות ברשת שבועות ארוכים ולא מצליחים להיפגש. מי שבא אליי יודע שיש תכל'ס. בניגוד לאפליקציות, שבהן התמונה מדברת - וזה לא סוד שגברים מתרשמים מתמונה - אצלי מדובר בבני אדם ולא בתמונות. התפקיד שלי הוא להסביר לגבר, למשל, שאולי היא לא בלונדינית מספיק, אבל היא שנונה ומצחיקה. וגם אם הדייט הראשון לא צלח אשכנע אותם לקבוע דייט נוסף". שדכן לא מתעשר מדמי רישום הלקוחות. את הקופה הוא דופק כשהזוג עומד תחת החופה ומשלם לשדכן דמי הצלחה. כמה זוגות נישאו דרכך? "קודם כל, הבשורה החדשה שלי היא שאני לא מובילה זוגות לחופה. אני גובה דמי הצלחה של 2,500 שקל מכל אחד מבני הזוג כשהם יוצאים קבוע שלושה חודשים - מה שמעיד על זוגיות. מעבר לזה לא מעניין אותי אם הם גרים יחד ומתכננים חתונה. מה שמספק אותי מבחינת השליחות שלי זה שיש המשכיות ושהם חוצים את רף חמשת הדייטים". נשים וגברים שפונים לשדכן מסתכנים בתדמית של כישלון? "אין קשר לכישלון. לאחר שמיצית את ההיכרויות בתיכון, בצבא, באוניברסיטה ובקרב החברים והחברות של החברים שלך, איפה תכירי אנשים חדשים? בעבר גבר היה ניגש לבחורה בבר והייתה מתפתחת היכרות. היינו תמימים יותר. היום, כשגבר ניגש לבחורה בבר היא מפחדת שהוא יזליף למשקה שלה סם אונס ואומרת לו 'לא, תודה'. גם בעבודה גברים פחות מתחילים עם קולגות. כל זה גורם לכך שמקצוע השדכנות חוזר לתמונה - ובגדול". 
מה גורם לנשואה טרייה בת 32, בעלת תואר במדעי ההתנהגות באוניברסיטת בר אילן ועוד תואר בתקשורת, להפוך דווקא לשדכנית? גלי שני לא תכננה שזה מה שיקרה לה, אבל איכשהו ככה זה יצא. "גם אני נרתעת מהמילה 'שדכנית' שנקשרת עם מישהי מיושנת שמזווגת זיווגים בעדה החרדית, אז אני מגדירה את עצמי 'מאץ' מייקר', מחברת בין אנשים", היא אומרת, "הגעתי לשדכנות אחרי שהייתי רכילאית ב'לאשה', יחצ"נית במשרד בוטיק ויחצ"נית מסיבות. זה קרה בעקבות שיחות נפש שהיו לי עם הבעל שלי, יניב קלדרון, המבוגר ממני ב־13 שנה. אחרי שהוא התגרש, היה לו רעיון להקים אתר היכרויות וכשהוא הכיר אותי הוא מיד אמר לי שנועדתי לזה". 
והוא צדק. שני לא רק נועדה לזה. היא נולדה לזה. "מגיל 9 הייתי אורבת בדייטים לשתי האחיות שלי, שמבוגרות ממני בעשור וב־11 שנה, ועושה להן בושות. בשלב מסוים החבר הראשון של אחותי, חופית, צירף אותי לארוחות שלהם במסעדות, כי הייתי ממש נודניקית. את השידוך הראשון שלי - שנכשל - עשיתי בגיל 14. הלכתי עם חברה למפעל של 'לי קופר' והיה שם מוכר חתיך ששתינו התלהבנו ממנו, אבל הוא היה בן 21 וידעתי שאני קטנה בשבילו. שכנעתי את אחותי, שהייתה בת 24 וחצי, לצאת איתו. הם נפגשו אבל מהר מאוד נפרדו. השידוך השני שלי דווקא הצליח. ימית, אחותי השנייה, הכירה באינטרנט ישראלי שחזר מהטיול הגדול בדרום אמריקה. היא לא התלהבה מהגובה ומהסטייל שלו, אבל שכנעתי אותה להיפגש איתו. התוצאה: היום הוא הגיס שלי והם הורים לארבעה. אין אפס: השדכנות נמצאת בדי.אן.אי שלי".
מהו, בעצם, הערך המוסף שאת מביאה לשוק הפנויים והפנויות מול האפליקציות והרשתות החברתיות? מי הפראייר שישלם היום אלפי שקלים ל'מאץ' מייקר', כשכולם מחפשים ברשתות בני זוג בחינם? 
גלי צילום רמי זרנגר4.jpg
"בארצות הברית, למשל, השדכנות בהיי מטורף. ג'סיקה פאס, השותפה שלי בלוס אנג'לס, יכולה לקבל גם 30,000 דולר על שידוך. מפגשים בעזרת אפליקציות ורשתות הפכו לאאוט. יש אפילו פאניקה ולחץ מהאפליקציות. אפליקציה להיכרויות טובה יותר לשעשוע ופחות לזוגיות."
גלי צילום רמי זרנגר3.jpg
הסתדרתי לבד 

היא נולדה וגדלה ברמת גן. אמה מורה, אביה עובד בנק. עד גיל 26 היא התגוררה עם הוריה. כסטודנטית היא עבדה בחברות טלפונים וסבלה מכל רגע. בהמשך, כאמור, עבדה כרכילאית במקומון תל אביבי ואחר כך במגזין "לאשה" - אפיזודה שנגמרה מבחינתה בטרם עת, אבל בסופו של דבר מעז יצא מתוק. "די השתעממתי בעולם התקשורת", היא אומרת, "כל הזמן הרגשתי שמשהו חסר. למדתי שאני סוליסטית בדרך הקשה".

גם במישור הרומנטי נקלעה שני באותה תקופה לתקיעות מסוימת. "עד גיל 26 הייתי און אנד אוף עם בחור אחד ואחר כך, עד גיל 28, לא היה לי בן זוג. גרתי בתל אביב, ביליתי, אירחתי בדירה חברים ולא דאגתי יותר מדי. הייתי בטוחה שזה יבוא".
את המפגש הראשון, לפני ארבע שנים, עם יניב קלדרון, בעלה, היא מתארת כ"דיוק קוסמי". "בדיוק עמדתי לנסוע עם חברות לברצלונה ואז התחילו תקלות. אחת מהן, שחקנית, פחדה לעזוב את הארץ מחשש שתחמיץ אודישנים. חברה אחרת, עיתונאית, עבדה על כתבה דחופה. לאחר המון ביטולים החלטתי, בעצת אמי, לנסוע לאי היווני קוס, שם בילו אחותי, גיסי והילדים. בגלל שהכל אורגן ברגע האחרון וידעתי שאבלה עם האחיינים הקטנים שלי לא לקחתי פן ובגדים מהודרים".

שם, בחדר האוכל של המלון, ישב קלדרון - גבר נאה ודק גזרה, 186 ס"מ - בראש שולחן גדול עם גרושתו, שלושת ילדיו ועוד כמה בני משפחה. בשולחן שלידם ישבה שני עם אחותה, גיסה וילדיהם. "ראיתי שיניב נועץ בי עיניים וליד שולחן הקינוחים הוא שאל אותי איזה קינוחים כדאי לקחת. למחרת בבוקר מצאתי את עצמי חושבת עליו ובצהריים נפגשנו שוב, ליד הבריכה. הוא עם הבן שלו ואני עם האחיינים שלי. המשפט הראשון שאמרתי לו היה 'הילדים לא שלי'. הוא מיהר מאוד, אבל הצלחתי להבין ממנו שהילדים שלו ושהוא גרוש. קבענו שאחרי שנשכיב את הילדים לישון ניפגש בלובי לקפה. באותו זמן עבדתי כעוזרת של מפיקת חתונות ובדמיוני חשבתי לשדך לו אותה".
"היה לי ברור שאם היא נעלמת לי במלון, אני אעשה כל דבר כדי לברר אצל פקיד הקבלה את הפרטים שלה", מצטרף קלדרון לשיחה. ואולם, כשהשניים חזרו לארץ והוא טלפן אליה, היא לא התלהבה. "הוא רצה להיפגש מיד ואני דחיתי אותו ליום רביעי כשאני מתכננת להפוך אותו לידיד שלי", היא אומרת, "ראיתי כמה הוא אבא מעורב ולא רציתי להיות אשה שנייה".
בדייט הראשון גילתה שני שקלדרון הוא מנהל מכירות ארצי בסוכנות הרכב יגואר ולנדרובר. 

הם ישבו בבר בשוק הפשפשים ביפו. "היה כיף ומגניב, אבל רציתי להפסיק את הפגישות איתו עוד לפני שהתחלנו. חשבתי שהיחסים בינינו לא ריאליים. יש פערי גיל ואנחנו משני קצוות וסגנונות שונים. למרות זאת, כשישבתי עם חברת נפש אמרתי לה 'לא יודעת למה, אבל אני לא יכולה להפסיק את הקשר'. אחרי שהחברה פגשה את יניב ולא התחברה אליו הרגשתי כמו עלה נידף. במשך חצי שנה הסתרתי את הקשר מהוריי. כשיניב ראה את ההתלבטויות שלי הוא זרם איתי. הוא אמר לי 'את רוצה שנקרא ליחסים שלנו הרפתקה? או.קיי, אז שזו תהיה הרפתקה'. 
במשך שנה וחצי המשכנו לצאת, און אנד אוף, וכל הזמן הטרידה אותי השאלה איך אני, הרווקה, אשתלב בחיים של הילדים שלו. הפחדים ניהלו אותי. פחדתי שאני מאכזבת את ההורים ואת הסביבה שלי - וגם ליניב היו עליות ומורדות. ביום הולדתו ה־43 נסענו לרומניה. היה כיף, אבל כשחזרנו התחיל בלגן ופרצו בינינו מריבות. יום אחד אכלנו עם הילדים וכשסיימנו הלכתי לפגישה עם חברה וזה עצבן אותו. הרגשתי שהוא כל הזמן מחפש טריגר כדי לריב. בסופו של דבר, במסגרת המלחמה שלנו על האהבה שלנו, הלכנו לפסיכולוג. בשלב מסוים הוא הסתכל על יניב ושאל אותו 'מה אתה עושה איתה? בנות מתחננות להיות עם גבר כמוך. אין לכם מה לעשות יחד'. בסופו של דבר ניצחנו גם את הפסיכולוג, שלא יודע שאנחנו נשואים". 

ואולם, לפני הנישואים והחיים המאושרים יחד, הייתה פרידה. שני חזרה לבית הוריה וקלדרון שכר דירה מרווחת ברמת גן. "כשכבר רציתי לחזור הוא נאטם", היא אומרת, "כשנפגשנו יום אחד בחתונה של חבר ממש כפיתי את עצמי עליו והלכנו לדירה שלו. פתאום ב־11 בלילה נשמעה דפיקה בדלת ונכנסה בחורה. התברר לי שבמהלך הפרידה, הוא מיהר לרומן קצרצר. חשבתי לעצמי 'מה קורה פה? עוד לא עשינו קלוז'ר ביחסים שלנו וכבר יש לו רומן חלופי? זה היה מאוד קשה, אבל איכשהו התגברנו על זה".
הזוגיות של שני וקלדרון שרדה, המשברים חלפו ובמאי האחרון השניים התחתנו בתל אביב לעיני 250 אורחים, כשהילדים של קלדרון מלווים אותם לחופה. "חזרנו עכשיו מירח דבש מאוחר בארצות הברית והרפובליקה הדומיניקנית, ואמרו לנו שאחרי החיסון שקיבלנו נגד נגיף הזיקה אנחנו צריכים לחכות עם היריון חצי שנה", היא אומרת וחוסכת ממני את השאלה הבאה.
פייק דייט 

המפגש הראשון בין שני והלקוח/ה נמשך כשעה־שעתיים, והוא בחינם. חברות במועדון ההיכרויות שלה עולה 500 שקל ובתמורה הלקוח מקבל פרופיל אישי, סט התאמות, לוח דייטים ומשובים. חבילת "הכל כלול" עולה 11,000 שקל וכוללת ייעוץ זוגי, הדרכה מקצועית, מאפרת, סטייליסטית ו"פייק דייט". "אמנות הדייט לא באה לכל אחד באופן טבעי", אומרת שני, "בדייט המדומה אני לוקחת שחקנים ושחקניות מקצועיים שמשחקים את בן/בת הזוג ומלמדים את הלקוח/ה את סודות הדייט המוצלח".
שני מצ'פרת את לקוחותיה בדרך נוספת, קצת שנויה במחלוקת: היא משתמשת במאגר השחקנים שלה כדי לסדר להם בן או בת לוויה לאירועים חברתיים. "זה בלי סקס, כמובן", היא ממהרת להבהיר, "זה רק כדי לפתור בעיות של בדידות ושל מבוכה חברתית. יש לי לקוחות שמתים על זה. אגב, אם אין לי בת לוויה זמינה, אני ממלאת את תפקיד בת הלוויה. במהלך הערב מלמדת את הלקוח מה זה מינגלינג ובהחלט קורה שבאירועים האלה אני גם מאתרת לקוחות חדשים".
בכל זאת, בואי נהיה רגע כנות: גם אם מדובר במפגשים נטולי סקס, אלה בעצם נערות ונערי ליווי.
"חס וחלילה. אני לא בוחרת את השחקנים והשחקניות בגלל מראה עוצר נשימה. קנה המידה שלי לבחירה הוא אנשים עם אינטואיציות בריאות שאני מסבירה להם עם מי הם הולכים לבלות. אלה בעצם יועצי שירות שמספקים משוב לאחר הדייט ומאפשרים לי לשדרג את הדייטים הבאים של אותו לקוח".
אם היית נתקלת בדמות כמו גלי שני במהלך שנות הרווקות שלך, היית מצטרפת למועדון שלה? 
"פעם לא, אבל היום כן, כי לכולם קשה היום להכיר בני זוג. בהחלט הייתי הולכת למישהי שתכיר לי אנשים, תסדר לי את כל העבודה, תלווה אותי לאורך הדרך ותפתור לי כל מיני אי ודאויות ומבוכות אחרי הדייט הראשון. אני בטוחה שזו הדרך הכי נכונה היום למצוא בן זוג. אין לי ספק בכך".
גלי צילום רמי זרנגר.jpg
"לכולם קשה היום להכיר בני זוג. בהחלט הייתי הולכת למישהי שתכיר לי אנשים, תסדר לי את כל העבודה, תלווה אותי לאורך הדרך ותפתור לי כל מיני אי ודאויות ומבוכות אחרי הדייט הראשון. אני בטוחה שזו הדרך הכי נכונה היום למצוא בן זוג"
  • Instagram

לעמוד האינסטגרם של שני >>>

bottom of page