top of page

כשפרויד, יונג ובודהא 
נפגשים בשעת לילה מאוחרת:
 
מה החלומות שלנו מספרים לנו?

IMG_7530.jpg
בעולם הפסיכותרפיה היו חילוקי דעות לגבי היכולת ללמוד מחלומות.  בין מתנגדיו הראשיים של זיגמונד פרויד, יקיר אסכולת הלמידה מחלומות,  היה היינץ קוהוט שטען שלא ניתן להגיע לאסוציאציות שמעוררות תובנה משמעותית בחלום.  

פרויד, מצדו, גרס כי "פירוש החלום הוא דרך המלך להכרת הלא מודע בחיי הנפש״. 
והיה, כמובן, גם קארל יונג, שטען שחלום עשוי להצביע לא רק על מקור הבעיה שהביאה את המטופל לטיפול, אלא גם לרמוז על טיב כוחות הנפש שלו ועל פתרונות אפשריים. 
כיום, גם זרמים מחוץ לפסיכואנאליטקה נעזרים בחלומות של מטופלים כדי להגיע לנבכי הנפש ולפתרון של דפוסים ושל קונפליקטים בחיי האדם. 

עולם המיינדפולנס הבודהיסטי הסתייג מפירושים אלו וטוען כי כל דבר שאנו חולמים בחלום מייצג ממש חלק באישיות שלנו. גלים סוערים הם כח הטבע בתוכנו. בן זוג שבגד הם חלק בתוכנו שבוגד בעצמנו. ילד נטושמהווה חלק שאנחנו נטשנו בתוכנו.  
מהו חלום? 
חלום הוא רצף של דימויים ושל רגשות שאותם אנו חווים במהלך השינה. החלומות מתרחשים במהלך שלב בשינה שנקרא שנת rem. תיאורטיקנים שונים, ביניהם וילפרד ביון, טענו, שאנחנו למעשה חולמים כל הזמן, גם כשאנחנו ערים וגם כשאנחנו ישנים, אבל בשינה אנחנו יכולים לפנות את כל הקשב שלנו אל החלום.  

ניתן לחשוב על החלום כעל שער בין הלא־מודע למודע: באמצעות החלום, תכנים שאנחנו לא־מודעים להם מוצאים את דרכם אל המודע שלנו - מה שמאפשר לנו להבין טוב יותר את נפשנו. בחלום נמצאים הרגשות הבסיסיים, כמו הנעה, עונג ותאווה, זעם ותסכול, פחד וחרדה. 

יונג האמין בארכיטיפים - זכרונות אבולוציונים של דמות האם, האב, הגיבור, הילד הנצחי, (פיטר פן קיים בכולנו), זקן השבט ועוד. לטענת יונג בחלומות חלק מהזכרונות הקולקטיביים ההיסטוריים באים לידי ביטוי ולא רק זכרונות אישיים. על כן למשל אדם וחווה בגן עדן הם זיכרון היסטורי, ועדיין כל פורים יש המתחפשים לדמויות אלו.  

פרויד כתב ש"כמעט כל בני האדם, גם הנורמליים ביותר ביניהם, מוכשרים לחלום" ונראה שאכן כך הדבר: כולנו חולמים, כל לילה. כל בני האדם - וכפי הנראה גם היונקים האחרים. לפי מחקרים אדם חולם בממוצע בין 4-7 חלומות בלילה. פרויד, אגב,  גם טען ששכחת החלום היא צנזורת הנפש, שאינה בשלה להתמודד עם פירוש החלום ועם הבשורה שהחלום מביא.  באופן כללי, מטרת החלום היא להגשים משאלה, גם אם בצורה מעוותת. 

אם, למשל, אני חולמת שאני אשמה ברצח, המשאלה הכמוסה שלי היא לצדק. האשמה מאפשרת לי להרגיש שאני אדם טוב, שכן אדם רע לא היה חש בה. הנה כמה סוגי חלומות נפוצים ומשמעותם: 
אני עירומה בחלום: מילוי משאלה ילדית לחשיפה ולקבלת העצמי כפי שהוא, בכל מערומיו. 

אחד מיקיריי מת מחלום: הופעה של זיכרון ילדי מוקדם שהוא, למעשה, משאלה כמוסה למות היקירים שנובעת מקנאה או מסביך אדיפלי. אין הדבר אומר שאנחנו, כמבוגרים, באמת רוצים במות ביקירים לנו. 
חלום על מבחן: מתייחס לחקר המיניות והבגרות המינית, וכן לקבלה עצמית. 
מעלית/מדרגות: להתפשט, להיחשף מינית. מעלית ומדרגות מסמלות משגל. 
חלום על מלכות: המלך או המלכה הם סמל להורים. הנסיך או הנסיכה הם סמל לילדים.. 
  • Facebook Social Icon
BookCover_DreamsCourse.jpg
תמשיכו לחלום פרויד היה, באופן מתמיד, כותב את חלומותיו לפרטי פרטים מהרגע שהתעורר על מנת לא לפספס אף פרט, יאז והיה שואל את עצמו "כמו מה זה? מה זה מזכיר? איזו סוגיה?". כל אסוציאציה חופשית  שהיתה עולה בראשו - ולא משנה כמה לא סבירה ורחוקה היא הייתה - קיבלה התייחסות של האמת לאמיתה. 

פרויד אף היה מבקש ממטופלותיו לא לסנן ולשתף הכל, וכן עודד אותן לא לחוש אשמה ומבוכה - מה שתוקע, לדבריו, את ההתפתחות ואת תהליך הריפוי הנפשי.  בקיצור, לעולם אל תתייחסו לחלומותיכן כאל עניין של מה בכך. לילה טוב וחלומות פז!
 
bottom of page