top of page

טיפוח עשי ואל תעשי | מאת דורית בן-ארי

Fotolia_190095488_Subscription_Monthly_M
עור בכוננות קור

כך נוודא שהעור שלנו יצלח את הטמפרטורות הצונחות בגבורה ובשלום.
7 כללים שיעשו לו חיים קלים.

Fotolia_140887835_Subscription_Monthly_M
1
לנקות את הפנים
ניקוי פנים הוא חלק חשוב בשמירה על העור בכל עונות השנה. חשוב להסיר לכלוך, אבק ושאריות איפור. ככל שהפנים נקיות יותר, כך העור מוכן יותר לקבל רכיבי לחות ולספוג אותם. בסתיו ובחורף כדאי להשתמש בחומרי ניקוי עדינים כדי למנוע גירוי יתר של העור ויובש. 
העור שלנו - ואני אומרת את זה עם כל האהבה וההערכה שלי אליו - עשוי להיות לפעמים טיפוס רגיש. תשומי שכזה. הוא פגיע במיוחד בזמנים האלה של המעבר בין העונות. לסתיו, עונה אפרורית ועגמומית שכמותה, יש השפעה שלילית עליו - וגם החורף לא מיטיב עימו. 
העור, כידוע, הוא האיבר הגדול ביותר בגוף האדם ומושפע ישירות ממזג האוויר ומרמת הלחות שסביבנו. חלק מהשינויים שעוברים עליו בתקופה הזו של השנה - לרבות סדקים, אדמומיות וחוסר ברק - נראים לעין ואפשר לטפל בהם על ידי החדרה של לחויות ושימוש בקרמים "כבדים".
 
מטבע הדברים, כל אדם מגיב באופן שונה לחילופי העונות, בדגש על בוא הסתיו. אצל חלק זה מתבטא רק ביובש באזור השפתיים ובפנים. אחרים, לעומת זאת, עלולים לפתח גרדת מציקה ואדמומיות עזה.
כדי להימנע מכך מראש, פולה בליק דיין, מומחית לרפואה טבעית, ממליצה לעשות שבעה דברים. הנה הם:
3
לעשות פילינג
הסרת תאים מתים משטח עור הפנים חושפת עור רענן ובריא.  שמירה על ניקיון העור תורמת לשמירת האלסטיות על ידי ספיגה טובה יותר של חומרי ההזנה. מומלץ לנקות את עור הפנים בפילינג עדין פעם־פעמיים בשבוע. הפילינג צריך להיות ברמת גרגירים עדינה כדי למנוע פציעות על העור.
Fotolia_162970501_Subscription_Monthly_M
2
להניח סרום
בעקבות שינוי ברמת הלחות, העור נוטה להתייבש ולכן זקוק להזנה. שימוש בסרום מזין את העור וחודר לשכבות העמוקות. רכיביו מעניקים לו לחות ומונעים יובש והזדקנות מוקדמת שלו. כמו כן, הסרום מכין את העור לספיגה טובה יותר של קרם לחות.
4
למרוח קרמים וחומרי הזנה ליום וללילה
בחורף חשוב לשים דגש על הזנה טובה של העור בחומרים עשירים ובוויטמינים A ו־E. הכוונה היא לקרם לחות ליום ולילה ולמסכת הזנה שמעניקה לעור מראה רענן ובריא. יש לעשות הפרדה בין אזורי הפנים - עיניים, שפתיים, צוואר, לחיים - ולהזין כל אזור לפי החומרים המיועדים לו. תהליך התחדשות התאים מתרחש בלילה, כשאנחנו ישנים, ולכן כדאי לנקות בערב את הפנים ולמרוח קרם לחות ללילה. 
Fotolia_225649820_Subscription_Monthly_M
6
לשתות הרבה מים
החשיבות של שתיית מים לעור הפנים היא קריטית, שכן העור מכיל כמעט 20% מכמות המים בגופנו ומורכב מ־64% אחוז מים. המים תורמים לחילוף החומרים ועוזרים לשמור על מראה חיוני, צעיר ומבריק. שתיית מים בכמות מספקת (לפחות 12 כוסות ביום) שומרת על הלחות בגוף - מה שמתבטא מיד במראה העור.
Fotolia_225948746_Subscription_Monthly_M
5
להשתמש במקדם הגנה
לקרני השמש יש תרומה משמעותית להאצת ההזדקנות של העור. בחורף יש נטייה לחשוב שקרני השמש מלטפות ונעימות, אבל גם קרניים כאלה מזיקות לעור ואף מסוכנות. חשוב, אם כן, להשתמש במסנני קרינה בעלי מקדם הגנה של 15SPF לכל הפחות. 
Fotolia_225918682_Subscription_Monthly_M
7
להרבות בצריכת מזון
שמכיל נוגדי חמצן
אנטי־אוקסידנט הוא חומר כימי נוגד חמצון המסייע לעור להתמודד עם נזקי הסביבה והקרינה ומונע את תהליך ההזדקנות. הוא נמצא בין השאר בירקות ירוקים, בפירות אדומים ובדגים וניחן ביכולות חיזור גבוהות - מה שמקטין את קצב תגובות החמצון של חומרים אחרים בסביבתו. אכילה של מזונות עשירים בנוגדי חמצון מסייעת להתמודד עם נזקי הסביבה, בעיקר בעונות המעבר.
All photos by: fotolia.com
bottom of page