top of page

כתבת שער

יופי של ג'וב 

לתמי בניטה־כהן יש חזון לגבינו: היא רוצה שניראה סוף. תמיד. גם ביום, גם בלילה, גם בביזנס, גם בפלז'ר. לצורך העניין, היא דואגת לחיוניות ולברק הפנים של כולנו באמצעות "הגוף לקידום קוסמטיקאיות". כן, אפשר להגיד שבזכותה אנחנו עדיין צעירות ויפות. וכן, אנחנו אסירות תודה.

 דנה שמש | צילום: שי פרנקו | סגנון: נדב אליהו | עורך אופנה: נדב אליהו

צילום: שי פרנקו | סגנון: נדב אליהו | עורך אופנה: נדב אליהו
חולצה וז'קט: זארה | שרשרת: TheyDream
שפתיים מפוצצות בבוטוקס מכאן ועד להודעה חדשה. גבות דקיקות עד לא נראות. עפעפיים משוחים בצללית בצבע סגול־חציל עמוק. חיוך מלאכותי. מודה: זה האימאג' שעלה לי לראש כשדמיינתי את תמי בניטה־כהן, כוהנת כנסי הקוסמטיקה המקצועית בישראל. בפגישה שלנו מתגלה משהו אחר לגמרי: אשה טבעית ונינוחה, כמעט נטולת איפור, שלא מזכירה לרגע את הסטריאוטיפים דלעיל. 
תמי, הסגנון שלך מאוד טבעי. אם לדבר בכנות, אני מעט מופתעת. 
"כן, זה הקו שאני מתחברת אליו, בהכל. אגב, היום כולן עם הטבעי. זה חוזר לקדמת הבמה. היום, גם מי שהולכת לקוסמטיקאית כדי לעשות איפור קבוע מבקשת איפור טבעי. את יכולה לעשות גם טיפול בוטוקס שנראה טבעי יותר. אני רואה את זה גם אצל נשים במספרות, שמחפשות את השיער בסגנון טבעי. זו המגמה כרגע. זה אדיר, זה כיף. פעם האיפור הקבוע היה נראה כמו קריקטורה. היום מדובר בעיקר בהדגשה של תווי הפנים. את לא חייבת להיראות כמו קליאופטרה".
הכירו, אם כן, את אשת העסקים והיזמית בתחום הקוסמטיקה והביוטי תמי בניטה־כהן, בת 43, מרמת אביב, הבעלים של "בניטה – הגוף לקידום הקוסמטיקאית בע"מ". היא מכונה "כוהנת כנסי הקוסמטיקה המקצועית בישראל" – או, אם תרצו, "הלוחשת לקוסמטיקאיות". היא נחמדה ונעימה להפליא, נינוחה, בעלת טון דיבור שקט ואף יוצרת רושם של מישהי שאולי קצת נחבאת אל הכלים. זה לא מפריע לה להיות מַעצמה בתחום הקוסמטיקה.
היא הקימה את החברה לכנסי קוסמטיקה מקצועית במו ידיה לפני שבע שנים ובנוסף לכך רכשה זיכיון למגזין "קבין" (מגזין מקצועי לקוסמטיקאית) והחלה לארח כנסים ברמה בינלאומית בתחום הקוסמטיקה והביוטי בבתי מלון מוקפדים. הכנסים נערכים בהשתתפות מיטב אנשי המקצוע מרחבי העולם ועוסקים בתחומים המשיקים לקוסמטיקה, בטרנדים בולטים בתחום, בניהול עסק, בפתיחת חסמים, ביחסי אנוש עם לקוחות ובהעצמה נשית. אלפי קוסמטיקאיות השתתפו ומשתתפות בכנסי החברה.
בהמשך בניטה־כהן החלה גם ללוות קוסמטיקאיות מקצועיות, ותיקות או בראשית דרכן בכל היבט הקשור לעשייה המקצועית שלהן – כחלק מהגוף לקידום הקוסמטיקאיות שהקימה לאחרונה, ובכלל. "אני עוסקת בתחום הקוסמטיקה המקצועית, באספקט של ארגון כנסים והפקות, כבר 20 שנה", היא אומרת, "במשך 11 שנה הייתי שכירה. התחלתי בתפקיד קטן מאוד וטיפסתי לתפקיד הסמנכ"לית בחברה - עד שאמרתי 'מספיק'. רציתי מאוד לשנות דברים, וכשאת שכירה זה די קשה. במקביל עברתי משבר אישי ופשוט החלטתי לעשות שינוי ולצאת לעצמאות. אני תמיד אומרת שמהדבר הכי גרוע יוצא הטוב יותר".
מה היה המשבר האישי, אם אפשר לשאול? 
"הייתי בהיריון וילדתי את יהלי שלי, הילד השלישי, ובמקביל אמי חלתה ונפטרה – וזה היה משבר עצום. אמא שלי נפטרה שבוע אחרי הלידה ומיד אחר כך עזבתי את העבודה. היא כל הזמן אמרה לי 'תהיי עצמאית, יש לך את כל היכולות שבעולם', אבל אני נאחזתי בג'וב. אמרתי לעצמי 'טוב לי, טוב להם, הכל בסדר'. בסופו של דבר, אפילו שהיה לי קשה, החלטתי ללכת על זה". 
ואיך צץ הרעיון להקים גוף לקידום קוסמטיקאיות? 
"כל הזמן ראיתי את הנשים מול עיניי. ניסיתי לחשוב איך אני מעצימה את הקוסמטיקאיות בתחום, שפעמים רבות מלאות חששות. לא כולן יודעות להיות בעלות עסק. הן למדו את המקצועות הקוסמטיים, אבל הן לא בהכרח התמקצעו גם בניהול ובטיפול בפן הכלכלי. רציתי לחבר ביניהן ולספק מענה להעצמה אישית ועסקית. שם נולד הרעיון להקים את הגוף לקידום הקוסמטיקאיות".
הרעיון הפך די מהר למציאות וכיום מדובר באימפריה שמורכבת מעשרות קוסמטיקאיות ממוקצעות ומועצמות שבניטה־כהן מנצחת עליהן ביד רמה. במשרד הרמת גני של הגוף לקידום קוסמטיקאיות מתבצעות כיום הדרכות משתנות לקוסמטיקאיות. לנרשמות כמה אופציות: ממסלול במחיר של 100 שקל ועד מסלולים במחירים של 3,000 ו־4,000 שקל. "הרעיון הוא שאת תחליטי בעצמך מה שאת רוצה, בהתאם לצרכים שלך", אומרת בניטה־כהן, "אני לא מכוונת אף אחת מראש למסלול מסוים. אני לא מחוברת לשום חברה, ספק או מכשור ולא מחפשת למכור תכשיר או מוצר. אני פשוט רוצה לתת לנשים האלה תחושת העצמה, הנאה וביטחון".
הגוף לקידום קוסמטיקאיות פונה גם לנשות מקצוע שעושות את צעדיהן הראשונים בתחום?
"מי שמתחילה, פעמים רבות תתקשה יותר לעמוד בעלויות שונות ולכן אייעץ לה שהיא לא צריכה כרגע מיתוג או שיווק. בשלב הראשון היא צריכה לדעת איך לגייס לעצמה לקוחות. אני מזמינה אותה להרצאות ראשוניות במשרדים שלי בגישה שמשם זה יתגלגל. הרי אין לה כסף, אין מה לקחת לה. לא צריך להפיל עליה כל מיני דברים כשהיא רק עכשיו סיימה ללמוד".
"אם הבית שלי לא היה יציב ואם לא הייתי משקיעה המון בטיפול בילדים, לא הייתי יכולה לעשות שום דבר"
והייעוץ שניתן לקוסמטיקאיות הוא כוללני או פרטני?
"כוללני, אבל יש קוסמטיקאיות שמחליטות לקבל גם הדרכות פרטניות שמתמקדות באופן שבו הן ימתגו את עצמן וכו'. לשם כך אני שוכרת בעלי מקצוע. אני לא יחצנית ולא רואת חשבון ולא חברה שיכולה להביא לה לידים, אבל אצלי, תחת קורת גג אחת, היא תוכל להיות מקושרת להכל. אגב, לא תמיד היא חייבת אנשי מקצוע. לפעמים הכוונה טובה תספיק לה. כל אחת רוצה שהמכון שלה יהיה הכי נוצץ ומצליח, אבל יש דרך לשם. הדרך מלאה בכל מיני מכשולים. צריך רק לדעת איך להוציא מהם את הטוב ביותר ולעבוד, כל הזמן לעבוד". 
צילום: דביר כחלון
צילום: שי פרנקו | סגנון: נדב אליהו | עורך אופנה: נדב אליהו
ג'ינס: קסטרו | חולצה: פקטורי 54, ורסצ'ה |תכשיטים: פדני
בשיא הטבעיות 
לבניטה־כהן יש ארבעה ילדים (20, 12, 7, 4). את בתה הבכורה היא הביאה לעולם בגיל 23. "הבת שלי, מאז שהיא בת שנתיים, יש לה קרם מועדף והיא אומרת שהוא הכי טוב. מרוב שהיא שמעה אותי בטלפונים וכו' היא כבר למדה. השנה החלטתי להביא את הקטנים לאחד האירועים שלנו כדי שיראו מה אמא עושה. הבת שלי אמרה לי 'אמא, העבודה שלך ממש כיפית'".
משפחה עבורה היא ערך עליון. ההתמודדות עם מות אמה האהובה, ששימשה עבורה מקור השראה, והייתה אשה מסורה ששילבה חיי משפחה ועבודה מאומצת, הייתה קשה מנשוא עבורה. "עברנו תקופה לא קלה", היא אומרת, "לא קל לאבד אמא. זה שבר אותנו. היינו המשפחה הכי מאושרת בעולם - ובום, פתאום אין אמא וסבתא, אין חגים, אין כלום. זה שוק". 
בעלה ואביה מעורבים מאוד בעסק. "כשהייתי בשמירת היריון, בעלי יניב, שעובד בתחום היהלומים בבורסה, אמר לי שהוא רואה שאני לא יכולה לצאת לעבוד ככה - והיה לי עסק שצריך להמשיך לזוז - אז הוא התחיל לעזור לי ולאט לאט נשאב לזה. הוא עדיין עובד בבורסה, אבל כל הכוח בעסק מגיע ממנו. גם אבא שלי, שהוא אבא ואמא שלי, ועוסק בתחום היהלומים גם כן, עוזר קבוע בעסק. הוא גר בחו"ל, אבל כל יום, כמה פעמים ביום, הוא איתי על הקו בשאלות סביב מה צריך ומה לא".
המשיכה לעולמות הביוטי התעוררה אצלה עוד כשהייתה ילדה קטנה. "אם היו לי כמה פצעונים, היה חשוב לי לטפל בהם ולא להזניח. הייתי מספרת על זה לאמא שלי והיא לקחה אותי לקוסמטיקאית. לפעמים להורים אין מודעות לזה. לילד יש חורים בפנים, הוא גדל עם זה ובהמשך צריך לעשות המון טיפולים שהיו יכולים להימנע אם היו מטופלים בזמן".
אי אפשר להתעלם מהעובדה שלתחום הזה יש תדמית קלילה ונובורישית. זה מפריע לך?
"אני אישית לא מתעסקת בזה. אני רואה רק מה הכלים שאני יכולה לתת לאחרות. זה תחום של נשים שעושות טוב לנשים אחרות. נשים יוצאות מטיפול קוסמטי כשהן בהיי. למה? כי טוב להן. החיים כאן וההתמודדות היומיומית לא קלים, אז למה לא. בכלל, אני חושבת שכל דבר צריך לעשות עד גבול מסוים. אל תהיי סביב הטיפוח כל הזמן. הכל במינון. אני תמיד אומרת שצריך לשלב בין בית, ילדים ועשייה – הכל יחד. אם הבית שלי לא היה יציב ואם לא הייתי משקיעה המון בטיפול בילדים, לא הייתי יכולה לעשות שום דבר. זה נותן לך כוח. צריך לשלב בין כל העולמות".
צילום: שי פרנקו | סגנון: נדב אליהו | עורך אופנה: נדב אליהו
חולצה: ellery, פקטורי 54  | ג'ינס: off white, פקטורי 54 | תכשיטים: פדני 
אני מניחה שאת מאוד מחוברת לטרנדים בעולם הביוטי. מה הולך היום הכי חזק? 
"הטרנד המוביל היום זה להיות טבעית. יפה טבעית. את החזרה לסגנון הטבעי אפשר לראות היום בכל תחום: הגבות, למשל, שפעם עשו בחוט, היום הן עבות ויפות. גוון בולט לשפתיים הוא בצבע ורדרד כמו של תינוק ולאו דווקא של שפתון בולט. בשיער הטרנד הבולט הוא של מעט פסים ושל החלקות אורגניות, שהפכו לטרנד מטורף. בנוסף, הושק בשנים האחרונות חומר שמוחק את האיפור הקבוע - וזה שינוי אדיר. בעבר הן היו נתקעות עם זה. החומר למחיקות הרים הרבה נשים. בנוסף, כל אחת היום מתלבשת אחרת - וזה לא היה פעם. אם פעם מכנסי הפדלפון היו באופנה, כולן לבשו אותם, היום הביטוי העצמי הרבה יותר גבוה – וזה תופס גם בעולם הביוטי".
ואם כבר סגנון טבעי, מה דעתך על הלוק הנקי והמדובר של מייגן מרקל ביום חתונתה?
"אהבתי מאוד. זה מהמם בעיניי. שמעתי חילוקי דעות בעניין והיו מי שאמרו שהסגנון פשוט מדי, אבל אני חושבת שהוא משקף את האישיות שלה. כשמישהי מתאפרת ומתלבשת ככה - נקי, לא מנצנץ ולא מנקר עיניים - יש כאן אמירה אישית מאוד חזקה". 
צילום: שי פרנקו | סגנון: נדב אליהו | עורך אופנה: נדב אליהו
מכנסיים, חולצה וז'קט: זארה | שרשרת TheyDream
בתור מי שמכירה את עולם הביוטי כבר 20 שנה, תוכלי לתאר מה שונה בו היום לעומת תחילת הדרך?
"יש שינוי אדיר – בעיקר בכל מה שקשור למודעות לתחום. קחי לדוגמה את כף הרגל. אין היום הבדל בין חורף לקיץ בכל מה שנוגע לזה. כף הרגל מטופחת כל השנה. ויש גם עלייה משמעותית בהתעניינות של גברים בתחום".
זה אומר שיש היום קוסמטיקאים גברים? 
"יש כמה קוסמטיקאים גברים בארץ. בודדים, אבל יש. המהפך העיקרי נוגע למודעות שלהם לתחום. למשל, גברים שעושים טיפולי פנים. אף אחד כבר לא חושב שמשהו לא בסדר איתם, להפך, הם אלה שבסדר. מי שלא עושה הוא זה שלא בסדר. בואי תראי את הגברים בהזרקות. זה משהו מטורף - וזה לא היה פעם". 
מה דעתך על נערות שמתעסקות בטיפוח מגיל צעיר?
"דעתי היא שהן מתעסקות בזה – בין שהן רוצות ובין שלא. קחי לדוגמה ילדה עם שיעור יתר שלא רוצה ללכת לבית ספר ולא רוצה ללבוש חולצה קצרה. את יודעת איזה ביטחון עצמי יוסיף לה טיפול הסרת שיער?".
מה, לדעתך, צופן העתיד בתחום הקוסמטיקה? מה הצעד הבא? 
"הקנביס נכנס עכשיו לשימוש במוצרים שונים אצל חברות. אומרים שהוא מדהים לעור הפנים. כמו כן, כבר כמה שנים עובדים על קיצור הזמן של טיפולים. פעם קוסמטיקאית הייתה עושה טיפול של שלוש שעות. היום זה התקצר ל־30־45 דקות. החומרים משתדרגים והופכים להיות פעילים מהר יותר". 
יש איזשהו טרנד ביוטי שנשחק וכבר כמעט לא רואים יותר? 
"כן, האיפור הקבוע. פעם הסגנון היה קריקטורי. היום זה נגמר. אם פעם, למשל, הרבה נשים רצו קונטור סביב השפתיים, היום יבקשו שהשפתיים ייראו מלאות וטבעיות". 
ומה תוכלי לייעץ לנשים שלא מוצאות את הזמן להקדיש לעצמן ולשגרת טיפוח קבועה?
"אני לא מאמינה בזה. הכל תלוי ברצון שלך. זה כמו להיפגש עם חברה. אם את ממש רוצה את תמצאי את הזמן, אבל אם לא בא לך ויש לך סדרי עדיפויות, אתן לא תיפגשו".
איך נראית שגרת הטיפוח שלך? 
"אני קמה בבוקר, שוטפת פנים, מורחת קרם לחות ולפעמים שמה מעט מייק־אפ, סולידי. לא צריך הרבה".
מה הטיפ שלך לנשים שרוצות לשמור על שגרת טיפוח יומיומית
"לא לצאת מהבית בלי להיות מטופחת. זה הטיפ הכי טוב שלי. תקדישי לעצמך עשר דקות ותעשי בשביל עצמך מה שאת יכולה לעשות בעשר הדקות האלה".
אמרת שהמגמה הבולטת בעולם הביוטי היא חזרה לסגנון הטבעי. זה אומר שהטיפולים הפלסטיים בירידה
"לא בהכרח. מה שכן, אם את עושה טיפול טוב ומשמרת את עור הפנים, פלוס קצת הזרקות פה ושם, זה עשוי לדחות קצת את הניתוח. גם בעולם ההזרקות הגישה טבעית יותר, אבל עדיין, מי שרוצה מוגזם תעשה מוגזם. את יכולה לראות בקניון נשים עם שיער אדום ופסים כחולים, למשל. אולי לא תיתקלי בזה הרבה, אבל בהחלט תראי את זה".
הכי אני 
תמי בניטה־כהן משיבה לשאלון הטיפוח של "מגזינה"
תמיד תמצאו אצלי בתיק... "תוחם שפתיים".
כשאני נוסעת לחו"ל אני אף פעם לא שוכחת לארוז את... "התיק האישי שלי עם תוחם השפתיים, קצת פודרה וכו'".
הדבר האחרון שאני עושה לפני שאני הולכת לישון... "מורחת קרם לחות וקרם עיניים ללילה".
המוצר שאני לא יכולה בלעדיו הוא... "קרם לחות".
סגנון איפור היום שלי ביחס לאיפור הערב שלי... "לא משתנה. הסגנון הטבעי מאפיין אותי באופן כללי. אין אצלי שינויים דרמטיים".
הטיפ הכי טוב שלי לקוסמטיקאיות מתחילות הוא... "ללמוד בבתי ספר טובים ומורשים, להתקדם לאט ולחשוב לאן ברצונן להגיע. כלומר, קודם כל להתמקצע ורק אחר כך להתעסק עם כל מה שמסביב". 
צילום: דביר כחלון
שיער: אלכס גוררי | איפור: אילנה פיצ'חדזה לסוכנות סולו | ע' סגנון: סבינה יבריאנץ
bottom of page