top of page

בנות זוג צמודות

Depositphotos_230980094_xl-2015.jpg
בטקס  פרסי גלובוס הזהב האחרון נרשמה על השטיח האדום מגמה מעניינת: הגברים עלו בחוש הסטייל על הנשים. המסקרים את המתרחש ציינו לטובה שחקנים צעירים כמו סטפן ג'יימס ודארן כריס על התעוזה ועל הבחירות המעניינות - מי בטוקסידו פרחוני ומי בחליפת קטיפה בצבע יוצא דופן. בלט שם במיוחד השחקן בן ה־23 טימותי שאלאמה, שוויתר על החליפה והלך על טוטאל לוק שחור ונוצץ שמרפרר לעולמות של סאדו־מאזו, קוטור וריקודים סלוניים בבת אחת.

הדרמה של הלוק, והיכולת להעביר כל כך הרבה במינימום כלים, אופייניות לקריירה של שאלאמה מתחילת דרכה. אף על פי שנדמה שהוא היה כאן תמיד, למעשה הוא פרץ לתודעה שלנו רק לפני פחות משנתיים. התפקיד שהעלה אותו מדרגה, אחרי שלל הופעות משנה, היה בסרט "קרא לי בשמך" של הבמאי האיטלקי לוקה גואדאנינו, שהיה אמור להפוך את ארמי האמר לשחקן "רציני" אבל במקום זה סימן את שאלאמה כהבטחה מטורפת. בסרט, שמתרחש באיטליה של שנות השמונים, שאלאמה מגלם, בבגרות ובגמלוניות מושלמות, את הנער אליו, שמבלה את הקיץ בווילה קסומה עם הוריו ומגלה את משיכתו לגברים עם הגעתו של מבקר חתיך מארצות הברית. לרבים זכורה סצנת הריקודים המביכה של האמר, אבל שאלאמה היה זה שהעניק לסרט את המשחק המשובח יותר - מה שגרם לכולם לשאול "מי זה הנער הזה?". 
לא מעט שחקנים צעירים ונאים מקבלים את הטייטל "הדבר הבא", שמסתמך בעיקר על כוחם באינסטגרם ועל מדד הסקס־אפיל שלהם. רשימה קצרה? אנסל אלגורט מ"בייבי דרייבר", שמאז קצת נעלם; טום הולנד, הספיידרמן החדש; ועזרא מילר, שהולך והופך למשונה יותר ככל שהשעון מתקתק. אבל שאלאמה שייך לזן אחר: כמעט בו בזמן עם "קרא לי בשמך", שהביא לו מועמדות לאוסקר, הוא הגיח גם בלהיט הקופתי, חביב המבקרים, "ליידי בירד". התפקיד שלו שם שונה מהותית מזה שגילם בסרט הפריצה שלו: נער דוש ואנרכיסט דמיקולו, שכמה שהוא חתיך ככה הוא מעצבן. הנה, חשבו המבקרים, לא עוד פרצוף יפה, אלא שחקן מוכשר באמת. אה, כן, זה די עזר גם ששאלאמה הוא לא באמת גברבר יפה - לפחות לא במובן הקלאסי.
ב"ליידי בירד" הוא מגלם נער דוש ואנרכיסט דמיקולו, שכמה שהוא חתיך ככה הוא מעצבן. הנה, חשבו המבקרים, לא עוד פרצוף יפה, אלא שחקן מוכשר באמת. אה, כן, זה די עזר גם ששאלאמה הוא לא באמת גברבר יפה - לפחות לא במובן הקלאסי
Depositphotos_226863638_xl-2015 jean_Nel
חסר ביטחון 
לפני כשנה הציב המגזין "GQ" את שאלאמה בשער והכריז על כך שהשחקן הצעיר "הגיע בדיוק בזמן". קשה לא להסכים. פרשת מי טו בדיוק התפוצצה באותו זמן. טרנד ערבוב הג'נדר, שבמסגרתו יותר ויותר מבין בני דור ה־Z מסרבים להזדהות כגברים או כנשים ומעדיפים זהות או מיניות פלואידית, התדפק גם הוא על דלתנו - ושני הגורמים האלה סימנו את סופה של הגבריות הקלאסית כפי שאנחנו מכירים אותה.
 
בתקופה כזו, הגעתו של שחקן נערי, כפוף ומבויש מעט, שבשום פנים ואופן לא מוכר לנו אגרסיה או קשיחות, לא הייתה יכולה להיות מבורכת יותר. מה גם ששאלאמה שמח במיוחד לגלם תפקידים פגיעים ולא ממש מחמיאים: לאחרונה הוא עשה מהלך דיקפריו ונכנס לנעליו של נער מכור לסמים, בהפקה הקולנועית "ילד יפה", המבוססת על שני ספרים אוטוביוגרפיים של אב ובן. 
את משכורתו מהסרט העתידי של וודי אלן, "A Rainy Day in New York", הוא אמר שיתרום לתנועה Time's Up, הנלחמת בפריבילגיה הגברית להשתמש בעמדות כוח - אולי תוך רמיזה על מעמדו המפוקפק של אלן בסצנה הקולנועית. אמנם הוא יוצא עם בחורות הוליוודיות במיוחד - בעבר לורדס, בתה של מדונה, והיום, על פי השמועות, לילי רוז דפ - אבל הוא שומר על מערכות היחסים שלו מתחת לרדאר.
 
באינסטגרם שלו (3 מיליון עוקבים) יש בעיקר תמונות שלו עם אמו (רקדנית בעברה) ועם אחותו (שחקנית ורקדנית שחיה בצרפת). בהיעדר פרסונה אינסטגרמית מופתית, צניעות וחוסר נוחות מאפיינים את שאלאמה יותר מכל בהופעות הפומביות שלו בתוכניות אירוח ובראיונות. "חשבתי שאם אלבש את הז'קט הנוצץ הזה ארגיש יותר בטוח בעצמי, אבל זה לא ממש עובד", אמר לג'ימי פאלון באוקטובר האחרון. הז'קט, כפי שאפשר לנחש, היה מדהים.
לא זו בלבד ששאלאמה הוא המודל המושלם של הגבר הצעיר המודרני - נוירוטי כמו היהודי הניו יורקי שהוא (מצד האם), שרמנטי כמו הצרפתי שהוא (מצד האב) ומפוכח כמו כל הדור שהוא מייצג - הוא גם זה שיציל אותנו מהשיממון האופנתי הפושה לאחרונה על השטיח האדום. לא מזמן התפרסמה באתר The Cut כתבה ספק משעשעת ספק רצינית ששאלה שאלה מהותית: האם שאלאמה הוא טילדה סווינטון הבאה? את סווינטון, אשפית הקוטור והייחודיות, אין צורך להציג: האשה חיה בעולם משל עצמה, מחיה על השטיח האדום את פנטזיות המעצבים הפרועות ביותר ולעולם לא נראית כמו אף אחד אחר.
 
שאלאמה לא יוכל להחליף את סווינטון לעולם, אבל יש ביניהם לא מעט נקודות השקה: לשניהם יש אפיל אנדרוגיני שמפלרטט עם שני המינים, פיגורה צנומה שכאילו עוצבה על פי סקיצות של מעצבים אוונגרדיים, חיבה לתסרוקות קמתי־מהמיטה־הבוקר־ובמקרה־השיער־הסתדר־ככה, והכי חשוב - שניהם באמת מבינים באופנה.
Depositphotos_247340528_xl-2015 jean_Nel
טילדה סווינטון ושאלאמה. הופרדו בלידתם? 
בתקופה כזו, הגעתו של שחקן נערי, כפוף ומבויש מעט, שבשום פנים ואופן לא מוכר לנו אגרסיה או קשיחות, לא הייתה יכולה להיות מבורכת יותר. מה גם ששאלאמה שמח במיוחד לגלם תפקידים פגיעים ולא ממש מחמיאים
ליל רוס דאפ.jpg
GettyImages-1077933358-kevin winter.jpg
Depositphotos_133097794_xl-2015.jpg
לורדס, לילי רוז דפ, שאלאמה. שומר על מערכות היחסים שלו מתחת לרדאר
לא מתאמץ
לא במקרה גם סווינטון וגם שאלאמה הם מוזות של היידר אקרמן, המעצב הקולומביאני־צרפתי הידוע שמפליא לעצב חליפות נונשלנטיות ששני המינים ייראו בהן טוב. אקרמן הלביש את שאלאמה לא פעם. במקרים אחרים בחר השחקן העולה בבתי אופנה כמו לואי ויטון או מקווין (שם יעצבו לו חליפה אמנותית וצבעונית) ובמעצבים כמו הדי סלימאן (ששם אותו במכנסי עור ובחולצת נקודות). כמו סווינטון, גם שאלאמה אוהב מדי פעם ללבוש צבע אחד מכף רגל ועד ראש - אדום ולבן הם פיבוריטים - וכמוה, הוא גם אוהב לנפץ ציפיות וללכת נגד הזרם (חליפה מכוסה ורדים, מישהו?). 

מאחר שאף חברת אופנה לא קטפה אותו בינתיים לככב בקמפיין, הוא עדיין חופשי לקפוץ ממעצב למעצב ולבנות את הרזומה שלו כאייקון אופנה בהתהוות. כשאנחנו רואים קולקציות מופרעות במיוחד צועדות על מסלולי שבועות האופנה ותוהים "אבל איזה גבר ילבש את זה?" - ובכן, שאלאמה הוא הגבר, והוא עושה זאת ללא כל מאמץ ובלי לאבד פיפס מהכריזמה הביישנית שסימנה אותו כשובר לבבות.

לא מאמינות לנו? טוב, אולי תאמינו לאחת הנשים החכמות בהוליווד - גרטה גרוויג, השחקנית והבמאית שליהקה את שאלאמה ל"ליידי בירד", שאמרה: "הוא כריסטיאן בייל, דניאל דיי לואיס, לאונרדו דיקפריו - שובר לבבות, אבל גם מצויד בכישרון משחק ענק. הוא ממש חד־קרן". 
חדי קרן, בין שמדובר בעמק הסיליקון או בעולם האגדות, הם יצורים נדירים, שקיומם המיסטי אפשרי אך ורק מכוח האמונה והפנטזיה. קיומו של שאלאמה הוא אמיתי בהחלט - ועם זאת, קשה להאמין שזכינו בו. 
צילומים: Jean Nelson - Depositphoto / Kevin Winter - gettyimages
bottom of page